Poliüretan Köpük Nedir

Poliüretan köpük, yalıtım amacıyla evlerin iç çerçevelerine püskürtülen bir maddedir. İster yeni ister yenilenmiş olsun, çoğu eve artık uygulanan daha yeni bir yalıtım türüdür. Madde sıvı olarak başlayıp katı hale gelinceye kadar kuruduğu için normal yalıtımın yapamadığı çatlaklara girebilir. 

Püskürtme köpük çok daha maliyetlidir, ancak aynı zamanda daha uygun maliyetlidir. Evi çok daha etkili bir şekilde yalıtmakla kalmaz, aynı zamanda böcek ve küf gibi istenmeyen maddeleri de dışarıda tutabilir. Evin çerçevesindeki tüm bilinmeyen çatlakları kapatarak, fiberglas yalıtımın giremediği çatlaklara girebilir. Doğru uygulanırsa, poliüretan köpüğü ev için de bir gürültü bariyeri görevi görebilir. Evinizde Poliüretan  yalıtımı uygulamak buna değecektir.

Poliüretan Köpük Nasıl Uygulanır?

Püskürtme Köpük Yalıtımı genellikle izolasyon şirketleri tarafından yapılır, ancak kendiniz yapmayı seçerseniz, kurallara uyduğunuzdan emin olun. Taze sprey köpüğüne maruz kalmak çok tehlikeli olabilir. Püskürtülmesi gereken zamanlar için de özel koşullar vardır. Püskürtme köpük kurulum işlemi sırasında giyilecek uygun donanım vardır. Ciğerleriniz için solunum cihazı, gözleriniz için gözlük, elleriniz için eldiven, vücudunuz için bir takım elbise giyin ve sprey köpüğünden zarar görürse umursamayacağınız ayakkabılar giydiğinizden emin olun.

Sprey köpüğü asla ıslak bir yüzeye püskürtmeyin, aksi halde duvara yapışmaz. Yüzey birkaç hafta kuru kaldığı sürece nem seviyesi iyi olmalıdır. Nem seviyesinin çok yüksek olması nadirdir, ancak %20 veya altında olması gerekir.

Pek çok farklı kit türü vardır, bu nedenle iş için doğru boyutta bir tane aldığınızdan emin olun. Bazı uygulama makineleri iki veya daha fazla kişinin kullanımını gerektirir ve çok ağırdır. Kendiniz uyguluyorsanız, kendi başınıza halledebileceğiniz bir kit aldığınızdan emin olun. Odanın kapı veya pencere gibi püskürtülmesini istemediğiniz tüm alanlarını kapattığınızdan emin olun. Bu yalıtım bir sprey olduğundan tam olarak nereye gittiğini kontrol etmek zordur. Bunu kenarlarına plastik zımbalayarak yapabilirsiniz.

Gerçek uygulamaya gelince, önce kenarları, sonra diğer her şeyi püskürtün. Bir seferde yalnızca 2 inç kalınlığında püskürtün ve kuruması için arada iki dakika bekleyin. Tüm kenarlara ve çatlaklara püskürttüğünüzden emin olun, ancak boruların üzerine, altına veya arkasına püskürtmeyin. 

WhatsApp WhatsApp