Sprey Poliüretan Köpük

Sprey Poliüretan Köpük Nedir?

Sprey Poliüretan Köpük,  kimyasalların karıştırılmasıyla yapılan bir sprey köpüğüdür. Bu kimyasallar çok hızlı reaksiyona girer ve havayla temas halinde genişleyerek yalıtım sağlayan, sızdırmaz hale getiren ve bir nem bariyeri sağlayan köpük oluşturur. Düzgün uygulandığında, bu köpük duvarlarda, köşelerde ve konturlu yüzeylerde sürekli bir bariyer oluşturur. Isı transferine çok iyi direnç gösterir ve çatlaklardan, ek yerlerinden ve ek yerlerinden istenmeyen hava sızmasını azaltmak için etkili bir çözümdür.

Profesyoneller tarafından uygulanan SPF yalıtımı genellikle yüksek veya düşük basınçlı köpük olarak tanımlanır ve açık hücreli veya kapalı hücreli olmak üzere iki türü mevcuttur. Her türün uygulama gereksinimlerine bağlı olarak avantajları ve dezavantajları vardır. Aşağıdaki karşılaştırma tablosu, belirli bir uygulama için hangi tip SPF yalıtımının en uygun olduğunu açıklamada veya anlamada yardımcı olabilir.

Kapalı Hücre ve Açık Hücre Arasındaki Farklar
 

Kapalı Hücre Açık Hücre
Daha yüksek R değeri (inç başına 6,0'dan büyük) R değeri (yaklaşık inç başına 3,5)
Yüksek nem bariyeri (düşük nem geçirgenliği) Daha düşük nem bariyeri (daha yüksek nem geçirgenliği)
Hava bariyeri Tam duvar kalınlığında hava bariyeri
Daha yüksek mukavemet ve sertlik Daha düşük güç ve sertlik
suya karşı dayanıklıdır Doğrudan su ile temas eden uygulamalar için önerilmez
Orta yoğunluk (1,75 — 2,25 lbs./ft3) Daha düşük yoğunluk (0,4 — 1,2 lbs./ft3)
Sesi emer Sesi çok iyi emer

SPF oluşturmak için iki sıvı kimyasal reaksiyon esnasında birleşir. İki sıvı farklı variller  içinde gelir ve profesyoneller genellikle bir kabı "A" tarafı ve diğer kabı "B" tarafı olarak adlandırır.

Bir sprey poliüretan sisteminin "A" tarafı genellikle metilen difenil diizosiyanat (MDI) ve polimerik metilen difenil diizosiyanattan (pMDI) oluşur. "B" tarafı tipik olarak poliollerin, katalizörlerin, üfleme maddesinin, alev geciktiricinin ve yüzey aktif maddenin bir karışımıdır. "A" ve "B" taraflarının farklı ülkelerde ters çevrilebileceğini unutmayın.

Polioller, köpük yapmak için kimyasal reaksiyonun bir parçasıdır. "B" tarafında kalan bileşenler, köpük baloncuklarının ("hücreler") oluşumunu optimum şekilde kontrol etmeye yardımcı olmak ve bitmiş köpük ürününün çeşitli özelliklerini (örneğin alev geciktirme) sağlamak için farklı amaçlara hizmet eder. .

Kimyasallar karıştırılıp reaksiyona girdikten sonra köpük çok hızlı sertleşir. Reaksiyonun tamamlanma süresi, SPF yalıtımının türüne ve diğer değişkenlere bağlıdır.

Sprey Poliüretan Köpük (SPF) Çeşitleri

SPF yalıtımı iki tür ürüne ayrılır:

  • İki bileşenli açık hücreli köpük (ocSPF)
  • İki bileşenli kapalı hücreli köpük (ccSPF)

SPF yüksek basınçlı sistemler

İki bileşenli, yüksek basınçlı sistemler (tipik olarak 800-1600 psi) 55 galonluk variller kullanır ve daha çok yeni inşaatlarda daha geniş alanların yalıtılmasında veya duvar ve çatılardaki büyük yenilemelerde kullanılır. Bu ürünler profesyonel kullanım içindir. Bu ürünler özel eğitim ve özel KKD kullanımını gerektirir.

Poliüretan sprey köpük uygulama 

Tipik bir yüksek basınçlı SPF uygulaması için, SPF bileşenlerini, hava beslemesini ve diğer öğeleri barındıran bir püskürtme teçhizatı (kamyon), püskürtülecek evin veya binanın yakınına park edilir. Hortumlar uygulama alanına taşınır ve uygun koruyucu ekipman giyen tesisatçılar köpüğü püskürtür.

Sprey Poliüretan  Köpük Avantajları

  • Konforu artırır
  • Böcek ve zararlıların girişini engeller
  • Yoğuşma oluşturabilecek ve küf oluşumuna neden olabilecek hava sızmasını en aza indirir
  • Duvarlar ve çatılar gibi geniş alanların yalıtılmasına yardımcı olmak için küçük çatlakları kapatır
  • Genel stabilitesi nedeniyle oturmaya karşı dayanıklıdır
  • Kamu hizmeti indirimleri, vergi kredileri ve yeşil sertifika almaya hak kazanabilir
WhatsApp WhatsApp