Su İzolasyonu

Su Yalıtım, Hayatınızı Kolaylaştırır

Su yalıtımı, yapıların su almasını önlemek için yapılan işler olarak tanımlanır. Su yalıtım, kalıcı konfor ve dayanıklılık sağlar. Yeni çözüm: polyurea su yalıtımı olarak dikkat çekmektedir.

Su deposu izolasyonu, beton teras su yalıtımı ve su izolasyon malzemeleri fiyatları ile ilgi çekiyor. Şeffaf su yalıtımı, şeffaf izolasyon, dam izolasyon, dam izolasyonu fiyatları da yoğun olarak araştırılmaktadır.

Su geçirmez izolasyon malzemesi, yeni çözüm ortağı polyurea kaplama için su izolasyonu ve fiyatları son kullanıcılar için önemlidir. 

İçindekiler:

  1. Hayatınızı Kolaylaştırır, yaşanabilir kılar
  2. Hayat Kaynağı SU ve Sorun Kaynağı SU
  3. Su izolasyon malzemeleri her çağda var
  4. Su yalıtımı Nedir?
  5. Su Yalıtım Yöntemleri Nedir ?
  6. Su Yalıtımı Faydaları Nelerdir?
  7. Son Teknoloji: Polyurea
  8. Polyurea Alternatifleri İle Karşılaştırılması
  9. Özetle

Hayat Kaynağı SU ve Sorun Kaynağı SU

Su canlı hayatı için vazgeçilmezdir. Ancak kontrol edilemeyen her şeyin zarar verdiği gibi kontrolsüz su da önemli sorunlar oluşturmaktadır.

Su, binalarımıza çeşmeden içme suyu olarak girdiğinde güvenli biçimde içebiliriz. Fakat boruların içinde kontrol etmediğimiz su kaçağı evlerimizi yaşanamaz hale getiriyor. Bunun için su yalıtılmalıdır.

Su İzolasyon Malzemeleri Her Çağda Var!

Çağlar boyunca insanlığın su izolasyon için kullandığı yöntem ve malzemelerin listesi çok fazladır.

Yalıtım çalışmaları öyle çeşitlendi ki yapının her bölümü için ayrıca çözüm üretiliyor. Çatı su yalıtımı, teras su yalıtımı, fayans üzeri su yalıtımı, yapıda yukarıyı koruyor. Sonra; su borusu izolasyonu, duvar su yalıtımı, su deposu izolasyonu, temel su yalıtımı sayılabilir.

Ardından; dış cephe su yalıtımı, havuz izolasyonu, su deposu yalıtımı gelir. Sona yaklaşırken; baca kenarı su yalıtımı, seramik üstü su yalıtımı, sıcak su borusu izolasyonu sayabiliriz. Zemin su yalıtımı, dam izolasyonu, çimento esaslı su yalıtım ile devam edecek.

Su Yalıtımı Nedir?

Su yalıtımı; temellerin, duvarların, çatıların, binanın beton yüzeylerine geçirimsiz tabaka uygulanmasıdır. Bina içi ve dışındaki alanlara su girmesini önleyen koruma olarak da tanımlarız.

Temel izolasyonu su yalıtımı, beton temel duvarına su altında bile hiçbir sıvının girmeyeceğini ifade eder.

Su Yalıtım Yöntemleri Nelerdir ?

Bilinen güncel veya geleneksel çok sayıda su yalıtım yöntemi vardır. Günümüzde en bilinen ve kullanılan su yalıtım yönetmelerini şöyle sıralarız:

1. Çimentolu su yalıtımı,

2. Sıvı su yalıtım membranı,

3. Bitümlü kaplama su yalıtımı,

4. Bitümlü membran su yalıtımı,

5. Polyureatan sıvı membran,

6. Enjeksiyon derz su yalıtımı,

7. Polyurea sıvı membran,

8. Epdm su yalıtım membranı,

9. Derz dolgu.

Su Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

1. En başta su'dan korumasıdır.

2. Evinizi, kullandığınız yapıları su geçirmez hale getirmek, korumak için yapabilecek en iyi işlerdendir.

3. Olası su hasarlarını önlemekle birlikte evinizi içten dışa da korur. Yapınızı su geçirmez hale getirmeyi düşünüyorsanız, sağlayacağı faydaları bilmeniz gerekir.

4. Maliyetli taşkın onarımlarını önler.

5. Daha sağlıklı bir ev ortamı kurmaya yardımcı olur.

6. Bodrum su yalıtımı, genel ısıtma ve soğutma maliyetleri düşürmenize yardımcı olur. Nemli iç havanın klima kullanımını zorlaması ve enerji faturalarınızı %25 oranında artırır.

7. Beton çok ince olduğunda, altındaki yeraltı suyundan gelen basınca karşı savunmasız kalır. Böylece çatlak ve sızıntılar olur. Yalıtım zeminlerinizi korur.

8. Evinizin emlak değeri artar. Su geçirmez bir evle, evinizin değer artışını garanti edersiniz.

9. Evinizin temelinden su sızdığında, önemli temel çatlaklarına, duvarların burkulmasına neden olur. Ev içinde ve dışındaki yalıtım, yapısal koruma sağlar.

10. Sağlığınızı korur, stresinizi azaltır. Güvende olduğunuzu bilmenin rahatlığını yaşarsınız.

Polyurea Su Yalıtımı

Uzmanlar 20. yüzyılda; boya, epoksi su yalıtımı, cam elyafı ve vinil esterler gibi seçenekleri geliştirdi. En son su yalıtım teknolojisi çözümlerden biri de polyurea sprey olarak bilinmektedir. Otomotiv endüstrisi için geliştirilen sprey polyurea bugün çok çeşitli uygulama alanlarına sahiptir.

Polyurea Su Yalıtım Malzemesi Nedir?

Polyurea, su geçirmez ve koruyucu bir kaplama malzemesidir. %100 katı, esnek, iki bileşenli, hızlı kürlenen bir malzemedir. Kendinden yapışkanlı polyurea, özel olarak geliştirilmiştir.

Kaplamanın avantajları uzun yaşam döngülerini, yüksek dayanıklılık ile birleştiriyor. Bu sistem mükemmel yüzey özellikleri ve genel fiziksel özellikler sunuyor. Polyurea kaplama, koruyucu kaplamalarda kullanılan geleneksel sistemlere göre gelişmiş sistemdir.

Reaksiyonu çok hızlıdır. İşlemi birkaç saniye içinde tamamlar. Bu nedenle özel bir uygulama için özel, uzman karıştırma ve uygulama ekipmanı gerekir.

Polyurea sprey kaplama dünya çapında verimli su yalıtım malzemesidir. 

Polyureanın Alternatifleri İle Karşılaştırılması

1. Performans açısından, sıcaklığa ve neme duyarlı bir katalizör gerektirir. Düşük sıcaklıklar reaksiyonu poliüretan esaslı su yalıtım süresini yavaşlatabilir. Nem reaksiyona müdahale ederek kabarma ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir.

2.   Polyurea su yalıtım, katalizör gerektirmez. Bu kaplamalar için çok hızlıdır, 15 saniyeden önce işlemi tamamlar. -20°C'de püskürtülür.

3. Tüm epoksiler katalizör gerektirir. Sıcaklık ve neme karşı hassastır, uygulamada zaman sorunu başta olmak üzere alanı daraltır. Uzun kürlenme süreleri vardır. Bu nedenle daha fazla bekleme süresi gerektirir, birden fazla kat için gereken süreyi çok artırır

4.   Epoksi su yalıtımı kaplamalar çok az uzama özelliği sunar veya hiç uzamaz. Genleşme veya alt tabakanın hareketiyle kaplamanın başarısız olmasına neden olur.

5.  Çimentolu spreyler polyurea esnekliğini veya elastik özelliklerini sağlayamaz. Tüm çimento esaslı kaplamalar uzun priz ve kürlenme sürelerine sahiptir. Katkı maddeleri ile su geçirmez hale getirilir. Pahalıdır ve uzun kuruma süreleri vardır.

Özetle;

Kış ve yaz aylarında ses yalıtımı, cephe yalıtım, çatı yalıtım su izolasyonu, beton çatı su yalıtımı yapılmaktadır. En yoğun su izolasyon ve ısı yalıtımı yapılır.

Su geçirmez i̇zolasyon için su izolasyon malzemesi olarak; polyurea, poliüretan, cam yünü, taş yünü, su yalıtım bandı kullanılır. Likit membran, ziftli membran, proof membran, likit membran, kiremit altı membran da tercih edilir. Su izolasyon harcı, su izolasyon boyası, su izolasyon bandı da kullanılmaktadır.

Yalıtım uygulamaları ve membran uygulama gerçekleştirilen çatı yalıtımının, çatı izolasyon faydaları son kullanıcılar için çok kıymetlidir.

Su deposu yalıtımı, duvar yalıtımı, duvar izolasyonu konusunda dış duvar su yalıtımı nasıl yapılır, izolasyonun faydaları en fazla nasıl sağlanır gibi önemli sorulara cevaplar aranmaktadır.

Uygulama şekli olarak ikinci kat yüzey hazırlığına beton üzeri fayans seramik mermer granit kullanmak estetik ve etkileyici sonuçlar vermektedir. Doğal taş porselen de yüzeyler için kullanılır.

Mermer granit doğal taş, seramik mermer granit yalıtımda oldukça doğal görünmektedir. Granit doğal taş porselen de su yalıtım malzemesi olarak son zamanlarda tercih edilmektedir.

Su deposu, depo iç yüzeyleri için de şeffaf su, liquid glass su yalıtımı malzemeleri gündeme gelmektedir.

WhatsApp WhatsApp