Çatı İzolasyonu

Çatı İzolasyonu; yaşadığımız evlerin, çalıştığımız işyerlerinin; Güneş, yağmur, kar, sıcak, soğuk, rüzgar, toz, nem ve kirli hava gibi dış etkenlere en çok maruz kalan ilk noktası çatıların korunmasıdır.

Çatı İzolasyonu Nedir, Nasıl yapılır?

Çatı İzolasyonu; yaşadığımız evlerin, çalıştığımız işyerlerinin; Güneş, yağmur, kar, sıcak, soğuk, rüzgar, toz, nem ve kirli hava gibi dış etkenlere en çok maruz kalan ilk noktası çatıların korunmasıdır.

Güneş ışınları, yağmur, kar ilk çatımıza düşer. Kuşlar, evcil hayvanlar bile çatıları mesken tutar, çatıda koşturur. Evlerimizin yazın yanan, kışın donan zirve noktası da çatıdır.

Çatı İzolasyon Bütün Yapıyı Korur mu?

Çok çeşitli dış etkiye bu denli maruz kalan çatılar için özel koruma uygulamaları yapılmazsa; evimiz, işyerimiz, cebimiz ve sağlığımız çok ciddi zarar görmektedir. 

Mevsim etkileri; yazın sıcağı, nemi; kışın karı, soğuğu; baharın yağmuru, rüzgarı, tozu, sisi yapılarımızı ciddi şekilde tehdit etmektedir.

Bu kadar çok tehdide uğrayan yapıların en çok zarar gören bölümleri de yine çatılardır. Burada ince bir ayrıntı var: Çatı zarar gördüğünde bundan bütün yapı olumsuz etkilenmektedir. Tıpkı binanın temelinde olduğu gibi.

Yapılarımızı, yazın sıcağından, neminden; kışın karından, soğuğundan; baharın yağmurundan, rüzgarından, tozundan, sisinden korumak; ısı ve enerji kaybını önlemek ve hayatımıza daha fazla konfor sağlamak için çatının korunması işlemlerine ‘çatı izolasyonu’ adı verilmektedir.

Binaların içindeki ısıyı koruyarak, enerji tüketimini azaltarak, ortamların konforunu artırarak, daha az para harcayarak elde ettiğimiz tasarruflara çatı yalıtımı sayesinde ulaşırız.

Çatı İzolasyon Uygulamasında Yapılması Gereken İlk İş

Eviniz, işyerinizin ne kadar büyük olduğu, ne denli kaliteli, teknik ve ne tür malzemeden yapıldığından çok daha önemlisi; içindeki ısı akışının ayarlanması, enerji tasarrufunun sağlanması ve konforunun artırılması için çatı izolasyon uygulamasında yapılması gereken ilk iş doğru yalıtılmış bir çatısının olmasıdır.

Yaşanılan ve çalışılan ortamların dışında ve içinde sıcaklık düşmeye ve artmaya başladığında ilk aklınıza gelen çatı izolasyonu ihtiyacıdır. Bununla birlikte çatı yalıtımı da yapmanız evinizin ısı değerinde önemli bir rol oynuyacaktır.

İçinde bulunduğumuz ortamın ısısını ve konforunu yaşanabilir seviyede tutmanın, en önemli yollarından biri çatı izolasyon bu nedenle çok önemlidir.

teras-izolasyonuTeras İzolasyonu uygulaması

Çatı İzolasyon Yaz Kış Korur

Çatı izolasyon, kışın evdeki veya işyerindeki ısının dışarı gitmesine engel olduğu gibi aşırı sıcağın da evinize veya işyerine girmesine engel olur.

Fakat ne yazık ki insanlar genellikle çatı izolasyon konusunu düşünmez, bunun için zaman da ayırmaz. Ancakkk, eviniz ve işyerinizin en kaliteli çatı izolasyon konusunda vereceğiniz stratejik karar, rahatınızı, sağlığınızı ve paranızı da koruyacaktır.

Binanın üst kabuğu çatının, iç ve dış bölge tehditleri aşmasında çatı izolasyon önemli bir faktördür. Çatı izolasyon genel olarak ısı, su, nem, buhar, ses ve radyasyona, yaza ve kışa karşı yapılır.

Çatı İzolasyon Binaların Isı Kaybında Ne kadar Etkilidir?

Binanın ısı kaybının önemli bir bölümü çatılardan kaynaklanmaktadır. Binalarda çatılar nedeniyle yaşanan toplam ısı kaybı yaklaşık %25’e yaklaşmaktadır.

Çatılar nedeniyle kaybedilen ısı, kaliteli bir çatı izolasyon uygulamasıyla önlenebilmektedir.

Kış aylarındaki çatı kaynaklı artan ısı kaybını, yazın artan çatı kaynaklı serin hava kaçışını ve sıcak hava girişini önlemek amacıyla yapılan çatı izolasyon işlemi doğalgaz ve elektrik faturalarını da en az %25 oranında düşürmektedir.

Yapılarda hava sıcaklığı dengesini sağlayan, küf gibi insan sağlığına zararlı ortamın oluşmasını önleyen çatı izolasyon işlemlerinde kullanılan çatı yalıtım malzemeleri, ısı izolasyonuyla birlikte ses izolasyonu da sağlamaktadır.

Çatı izolasyonu ile ısı kaybının ve gürültü kirliliğinin önlenmesi bir taşla iki kuş avlanması açısından önemlidir. Doğru çatı izolasyon uygulamasıyla aynı anda yangın güvenliği de sağlanmış olur. Etti mi üç kuş?

Çatı İzolasyon Neden Önemlidir?

Çatılarına gerekli özeni göstermeyen bina sahipleri, başlarının ağrımasını istemiyorsa binasının da başı, yani çatısının sağlığının da önemli olduğunu göz ardı etmemelidir.

İnsanlar saçına, başına gösterdiği özeni binasının da çatısına aynı hassasiyetle göstermelidir.

Çatıda sorun çıkması; evinizin ve işyerinizin yazın yanacağının, kışın donacağının, konforunun bozulacağının, cebinizden daha çok para çıkacağının, daha yüksek doğalgaz ve elektrik faturalarının, haşere istilalarının, kar ve yağmur suyu sızıntılarının, küf ve mantar oluşumlarının artacağının, size çok daha büyük sorun çıkaracağının işaret fişeğidir. Çatı izolasyon neden önemli sorusunun cevabı şimdi daha iyi anlaşılıyor değil mi?

Çatı İzolasyon, Binaya Yapılan En kazançlı Yatırımdır.
Çatı izolasyon işlemi yapınıza yapacağınız, getirisi en yüksek yatırımlardandır. Çatı izolasyonu hayati bir öneme sahiptir.

Bu nedenle yapılacak çatı izolasyon işlemiyle; dış faktörlerin binaya, çatıya zarar vermesi, rutubetin terletmesi, korozyonun önlenmesi, ısı ve enerji tasarrufu sağlanması ihmal edilememesi gereken kazançlardır.

Hangi tip çatı izolasyonu sizin için uygundur?
Eviniz, işyeriniz veya mekanınız için yapılacak en iyi çatı izolasyonu hangisi sorusunun cevabı; bulunduğunuz coğrafya, lokasyon; bütçeniz ve korumayı planladığınız çatının mevcut izolasyonu ve izolasyondan beklentiniz gibi faktörlere göre değişiklik gösterir

Çatı İzolasyon Malzemeleri İçin R Değeri Nedir?

Çatı izolasyon işlemine başlamadan önce, yapının hangi R-değerli iklim bölgesinde olduğunu, yaptırılacak izolasyonun hangisi olduğuna karar vermek için kullanılacak malzemenin R-değerinin bilinmesi önemlidir.

R-değeri, ısının binanıza girmesini, çıkmasını ne kadar iyi engellediğine bağlı olarak izolasyon türlerini sınıflandıran ölçüm sistemidir.

R-Değeri, izolasyonun içinden geçen ısı akışını ne kadar etkili bir şekilde engellediğinin ölçüsüdür. En az yalıtılmış R30'un altındaki R değerleri en fazla izolasyon için R60'a yakın bir R değeri tercih edilmelidir.

ses-izolasyonuSes İzolasyonu

Çatı İzolasyon Tipi R Değerine Göre Değişir

Düşük R-değer seviyelerine sahip sıcak iklimler, daha soğuk iklimlerin aksine farklı izolasyon türleri gerektirir.

Daha yüksek bir R-değeri derecesi, daha iyi performans gösteren bir izolasyon tipini gösterir.

Örneğin, Antalya ve Adana için R 30 kadar bir R değerine sahip izolasyon kullanılması önerilirken Erzurum için en az R49 değerinde izolasyon malzemesi kullanılmalıdır.

Soğuk iklimlerde, nem; sıcak ve nemli iç ortamdan soğuk ve kuru dış cepheye doğru hareket eder. Bu hareket, zarın altında yoğuşma oluşturur.

Sıcak iklimlerde nem; sıcak ve nemli dış ortamdan soğuk ve kuru iç kısma doğru hareket ederek çatı üzerinde yoğuşma oluşturur.

Çatı İzolasyon yapılmadığında ne olur?
Türkiye şartlarında soğuk hava durumlarını göz önüne aldığınızda kış aylarında binalarda çok ısı kaybı oluşur.

Yaz aylarında da binalardaki serin havayı korumak zorlaşır, içerdeki sıcaklık dışarıya uyarak daha fazla artan enerji tüketimine sebep olur ve tabii ki istenmeyen maliyet oluşturur.

Çatı izolasyon yapıldığında başlangıç ödemesi çok gibi görünür ama uzun dönemde maliyetler düşer kazanç artar.

Çatı yalıtımıyapılmazsa iç mekanda terleme ve küf meydana gelme ihtimali çok yüksektir. Bu durum sağlığa zararlı bir atmosfer oluşturur, hayat kalitesini ve konforu düşürür.

Çatı İzolasyon Uygulamanın Faydaları Nelerdir?

Çatı izolasyon yaptırmayı planlayanların kafasındaki ilk soru en iyi çatı izolasyonu hangisi ve çatı izolasyon faydaları nelerdir?

Yaşadığımız ve çalıştığımız yapılara çatı izolasyon yaptırırsak ne gibi faydalar elde edeceğimizi bilmek karar verme sürecini hızlandırırken çözüme ulaşma süresini de kısaltır.

Çatı izolasyon yapıyı dış etkilerden korumakla kalmaz yapı içindeki ısıyı da korur. 

Soğuk hava şartları ısı kaybı oluşturarak enerji tüketimini ve maliyetleri artırır. Çatı yalıtımı, yapılarda uzun dönemde kazancı önemli miktarda artırır.

Küf büyüme alanlarını ortadan kaldırır, küf sporlarının yayılmasını ve doğrudan büyümeyi azaltır. Çatı izolasyon yapılarda oluşabilecek terleme veya küflenmeye engel olur. Küf yaşanan yapılarda çatı izolasyon çok faydalıdır.

Çatılar, yapılardaki ısı kaybının yaklaşık yüzde 25'ine neden olur. Çatı izolasyon ise yapıda enerji verimliliği, sıcak ortam ve sağlıklı bir atmosfer oluşturur.

Çatı Yalıtımı olmayan veya yıpranmış yapılarda iç mekanlar kışın donar, yazın yanar, gürültü kirliliği yaşanır. Çatı izolasyon yanmanızı, donmanızı, hasta olmanızı önler, gürültü kirliliğine engel olur.

Çatı yalıtmı yapıya dışardan gelen kar, yağmur kaynaklı su sızıntısını önler.

Çatı izolasyon yapıların küçük bir parçası gibi görünse de, yapılara büyük değer katar.

Bu sayılan faydalardan sonra en iyi çatı yalıtımı hangisi sorusunun cevabını kullanıcıların daha kolay vermesi kolaylaşacaktır.

nem-izolasyonuNem izolasyonu

Çatı Çeşitleri

Yapılarına göre çatıların; beşik çatı, çatı teras, düz çatı, kırma çatı ve sundurma çatı gibi çeşitleri vardır. 

Geleneksel teras ve ters teras çatılar

Bu modellerde çatı izolasyon uygulamaları açısından farklar vardır. Bu çatı modellerinde kullanılan isı yalıtım malzemeleri yukarıdan aşağıya doğru şu şekilde sıralanabilir: 

Geleneksel teras çatıda; yukarıda arduvaz kaplı bitümlü örtü, izolasyon, buhar kesen membran, eğim betonu, beton döşeme ve tavan sıvası yerleştirilir.

Ters teras çatıda; yukarıda izolasyon profili, çakıl, filtre elemanı ekstrüde polistiren, su izolasyonu, eğim betonu, beton döşeme ve tavan sıvası sıralanır.

Soğuk ve Sıcak Çatı

Çatı modeli oluşturulurken tabakalar arasında havalandırılan hava boşluklarının bırakıldığı türlere soğuk çatı denir. Üzerinde örtü olmayan, kiremit, saç gibi malzemelerle yükseltilmemiş çatılardır.

Bu çatılar hava şartlarının olumsuzluklarını binaya yansıtarak konfor seviyesini ciddi manada azaltır.

Soğuk çatı yalıtımı için kullanılacak yalıtım malzemesi R değerinin yüksek, dayanıklı ve nitelikli olması zorunludur.

Soğuk çatıların içerisinde oluşacak su buharı, beton döşemeyi, tavanı geçip hava tabakasına ulaşarak çatı kiremiti ve diğer kaplama aralığından dışa çıkar.

Sıcak çatıda, eriyen kar ve yağmur suyunun aşağıya geçişini engelleyen su izolasyonu buharın dışarı çıkışına engel olacağından su buharının deşarjını sağlayan bir basit sistem kurulmalıdır.

Çatı izolasyon malzemeleri kullanımı çatının çeşidine göre farklılık gösterir. Soğuk çatıda çatı arası kullanılmıyorsa, çatı izolasyonu malzemeleri döşeme üzerine serilebilir. Çatı arası kullanılıyorsa izolasyon çatı örtüsü sisteminde çözülmelidir.

Sıcak çatıda ışık ihtiyacını karşılamak amacıyla ışıklıklar kullanılır. Bu, UV sıcak çatının korunması için gerekli bir etmendir. Koyu renklerdeki sıcak çatı, radyasyondan beyaz renkli yuvarlak çakıllardan oluşan UV koruyucularla korunur.

Yapılarda sesin katmanlardan karşı taraflara geçişinin engellenebilmesi için, çatı izolasyonu malzemeleri ses titreşiminin membran titreşimi yapamayacak derecede ağır olması gerekir.

Çatı yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Çatı izolasyon işlemlerinde çeşitli çatı yalıtım malzemeleri kullanılırken çatı türüne bağlı olmak üzere teras çatı izolasyon malzemesi kullanılır. Çatı izolasyonu için son derece önemli olan olaylardan bazıları da kullanılan malzemenin kalınlığı, ısı iletim ve çatı izolasyonu ile dışarının sıcaklığı arasındaki izolasyon derecesini gösterir.

Sürekli kullanılan çatılarda serme biçiminde değil levha halinde çatı yalıtımı malzemeleri kullanılması, üstüne de şap uygulanarak izolasyonun tamamlanması gerekir.

Üzerinde yükseltilmiş çatı bulunan yerlerde ise üzeri alüminyum folyo ile kaplanmış şiltelerin uygulanması gerekir.

Kiremit veya başka bir çatı yalıtımı malzemeleri olarak kullanılan çatı örtünün altına, mertek ya da çatı iskeleti üzerine çatı izolasyon malzemesi yerleştirmek suretiyle örtü altına su geçişi önlenir.

Çatı saçak ve baca diplerine de izolasyon yapılması, suyun çatı zemine geçişini engelleyeceği için çatı izolasyon verimli hale getirecektir.

Çatı İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?

Çatı izolasyon işlemlerinde, en kaliteli ve doğru dansiteye (yoğunluk) sahip ürünlerin tercih edilmesi ulaşılmak istenen amaca hızlı bir başlangıç yapar.

Çatı izolasyon işlemlerinde kaliteli ve doğru malzeme tercihinin yanında uygulamayı gerçekleştirecek ekibin yeteneği ve tecrübesi çatı yalıtım uygulamasının başında gelen adımlarındandır.

Çatı İzolasyon Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Dış etmenlerden doğrudan etkilenen çatı yalıtımı yapılar için her açıdan oldukça önemli ve gereklidir.

Eğimli ve izolasyon yapılmış çatılarda, kar ve yağmur suyunun deşarj edilmesi zor değildir. Eğim oranın düşük olduğu çatılarda kar ve yağmur suyunun su boşaltma bölümlerine kanalize edilmesi gerekir.

Yaşanılan veya çalışılan yapı içindeki sıcak veya serin havanın iç ortamda meydana getirdiği nemin, bütün izolasyon malzemelerini aşıp dış ortama çıkma eğilimi çatı tiplerine göre farklı çatı izolasyon yapılmasına neden olur.

Çatı İzolasyon Malzemeleri Nelerdir?
Çatı izolasyonu için kullanılan çeşitli çatı ısı yalıtım malzemeleri geliştirilmiştir. Çatının tipine, bulunduğu iklime, yapısına, kullanım durumuna, eğimi gibi özelliklerine göre kullanılan çeşitleri şu şekildedir:

1. Cam Yünü

Çeşitli, organik olmayan maddeler elyaf şekline getirilerek üretilen cam yünü, teknik yapısıyla ısı iletimi sağlar. Bu şekilde çatılarda ısı daha da iyi bir şekilde tutularak evlerin ısı değerini koruma işe yarar. Havayı da içeride tutan cam yünü çatı izolasyonu amacıyla en sık kullanılan malzemelerden biridir.

Haşere, küf ve nem gibi zararlı oluşumları engellemesinin yanında cam yünü ateşe ve yangına dirençli bir malzeme olması nedeniyle de tercih edilmektedir.

Yüksek ısı iletkenliğine sahip olan cam yünü; 250 santigrat dereceye kadar ateşe karşı dirençli üst seviyede yangına dayanıklı çatı izolasyon malzemesidir.

Ses yalıtımında da çok tercih edilen cam yününün Güneş’ten gelen UV ışın direncinin yüksek olduğu bilinmektedir.

Birbirine geçmiş elyafın belli ölçülerde sarılmış parça yüzeyler şeklinde paketlenen cam yünü, yapışkanlarla kullandığı yere sabitlenir.

Cam yünü ne tür avantajlar sağlamaktadır?

El becerisi ve biraz da teknik deneyimi olan herkes cam yününü çatı yalıtımı için bizzat döşeyebilir.

Uygulaması kolay olan cam yünü çatı yalıtımı için kullanılan malzemelere göre daha hesaplıdır.

Özellikle düz zeminli bölgelerde kullanımı çok pratiktir.

Fakat cam yünü; televizyon, internet, elektrik, su tesisatıyla ilgili sistemin özerine tam ve sıhhatli biçimde örtemeyeceği için oluşturacağı dağınıklığın yanında birbirlerine eklendiği yerlerden ısı ve havayı tutamayacağı için şekli bozulur, rutubet oluşumuna da neden olur.

Çatı yalıtımı sonrası ısı ve hava geçişiyle oluşan rutubetten şekli ve yapısı bozulan cam yünü çatı izolasyon işlevini yerine getiremeyecektir.

Çatı içindeki tozu, nemi, buharı emen cam yünü, küf oluşturabilir. Üzerine basıldığında içindeki ortama bıraktığı kimyasal gazlar solunduğunda ve cilde teması halinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

ters-tavan-izolasyonuTers Tavan uygulaması

2. Taş Yünü

Sert kayalardan biri olan bazalt ve kumun muazzam bir şekilde yün şekline kadar eritilmesiyle üretilen taş yünü, cam yünü gibi yüksek ısı iletkenliğine sahiptir.

Taş yünü; 750 santigrat dereceye kadar ateşe karşı dirençli üst seviyede yangına da dayanıklı çatı izolasyon malzemesidir.

Ses, ısı izolasyonunda ve titreşimin emilmesinde çok tercih edilen taş yününün de Güneş’ten gelen UV ışın direncinin yüksek olduğu bilinmektedir.

Suya karşı da önemli bir bariyer oluşturan taş yünü, her türlü çatıda ve çeşitli yüzeylerde kolay uygulanabilir. Suya karşı su itici özelliği ile nem ve rutubet yapmayan, cam yünü gibi uygulaması pratik ve çatıya kolayca yerleştirilebilen, doğal taştan üretilen, çevre dostu bir çatı izolasyon malzemesidir.

Çatı izolasyon uygulaması sırasında vücuda temas ettiğinde kaşıntı yapan ve tahriş eden taş yünü; cam yününde olduğu gibi birbirine ekleme noktalarından ses, ısı ve hava geçişi ihtimaliyle oluşabilecek nem ve rutubet nedeniyle yapısı bozulabilir.

Çatı yalıtımı sonrası ısı ve hava geçişiyle oluşan nem ve rutubet nedeniyle şekli ve yapısı bozulan taş yünü, çatı izolasyon işlevini yerine getiremeyecektir.

3. XPS

Sert çatı izolasyon parçaları olarak tanımlanan ikiz kardeşler XPS ve EPS çatı yalıtımı için çok tercih edilmektedir.

0,040 ısı iletkenliğe sahip, cam yünü ve taş yünü gibi yüksek ateş dayanımı olmayan ekstrüde polistren (XPS) malzemenin, Güneş’ten gelen UV ışınlarına karşı direnci de zayıftır.

Zor alevlenici ekstrüde polistren (XPS), çatı izolasyon uygulamalarında ısı izolasyon amacıyla tercih edilen bir malzemedir. Uzun ömrü ve dayanıklılığı önemli tercih sebebidir.

XPS köpüğü çatı izolasyon malzemesi plastik bir görünüme sahip olup pembe ve mavi renktedir. Suya dayanıklı olmasının yanında ana izolasyon malzemesi yanıcı XPS polistren UV ışın direnci azdır.

4. EPS

XPS gibi 0,040 ısı iletkenliğe sahip olan; cam yünü ve taş yünü gibi yüksek ateş dayanımı olmayan malzeminin, Güneş’ten gelen UV ışınlarına karşı direnci de zayıftır.

Zor alevlenici EPS çatı izolasyon uygulamalarında ısı izolasyon amacıyla tercih edilen bir malzemedir.

Uzun ömrü ve dayanıklılığı nedeniyle özellikle tercih edilmektedir.

İkiz kardeşler olarak nitelenen EPS, XPS ile hemen hemen aynı özelikleri taşımaktadır. Hücreler arasındaki boşluktan dolayı düşük R değeri fark oluşturmaktadır. Bazı dar bütçeler için tercih edilebilir alternatif olmaktadır

Sert Çatı izolasyon levhaları XPS ve EPS avantajları

Çevre dostu bazı organik maddeler kullanılarak üretilen izolasyon levhaları için de çevre dostu denilebilir.

Biçimli, taşıması kolay, monte etmesi pratik, levha boyutunda olan sert çatı izolasyon malzemelerinin uygulamasını profesyonel bir ekibe ihtiyaç duymadan kullanıcılar yapabilir.

Su izolasyonun yetenekleri ve yoğunlukları nedeniyle çatı izolasyon levhaları R-değeri ihtiyaçları karşılayabilecek niteliktedir.

Bu sert çatı izolasyon yüzeyler üzerine uygulanabilecek bazı kaplamalar vasıtasıyla daha yüksek R değerine çıkarılabilir.

Sert Çatı İzolasyon levhalarının Dezavantajları

XPS ve EPS gibi sert çatı izolasyon levhaları uzmanlar tarafından bazı sağlık sorunlarına neden olabileceği kuşkusu oluşturmaktadır.

Dış etkilere ve faktörlere karşı direnci zayıf olduğu için zarar görme ihtimalleri yüksektir. Güneş ışığından ve UV ışınlardan çabuk etkilenip şekil olarak bozulmaktadır.

5. Poliüretan

EPS ve XPS’ten daha yüksek ısı iletkenlik yeteneğine sahip olan poliüretan 110 santigrat derece kullanım sıcaklığına sahip bir malzemedir. Poliüretan alevlenme süreci zor olan sınıra yakın çatı olduğundan çatı yalıtımı amacıyla kullanılan alternatiflerden en çok tercih edilenidir.

Çatı yalıtımı ve su yalıtımı denince akla gelen kavramlar öncelikle çatı izolasyon köpük olmaktadır.

İzolasyon işlevinde, çatı izolasyon köpük yüzde 100 başarısıyla, üst seviyede enerji tasarrufu sağlayan sprey köpük izolasyonu son yılların en çok tercih edilen çatı izolasyon malzemesi olmuştur.

Sprey poliüretan köpük, diğer çatı izolasyon alternatifleri; cam yünü, taş yünü ve diğer sert levha çatı izolasyon seçenekleriyle karşılaştırıldığında teknolojik gelişmelerin son özellikleriyle birlikte ısı iletkenliğinin çok daha yüksekliğiyle n plana çıkmaktadır.

Dolayısıyla çatı yalıtımı için en yaygın, verimli ve

en etkili seçenek sprey poliüretan köpüktür. 

Sprey poliüretan köpük çatı izolasyon malzemesi; onarılan, yenilenen ya da yeni yapılan çatı izolasyon işlemlerinde uygulama kolaylıklarıyla enerji dostu olduğunu, sağladığı enerji tasarrufu ile ortaya koymuştur.

Kapalı hücre yapısına sahip olan sprey poliüretan köpük çatı izolasyon malzemesi ısı izolasyonundaki başarısıyla kullanıcılarına ve uygulayıcılarına sağlam bir çatı izolasyonu ve büyük konfor sunmaktadır. 

Sprey poliüretan köpük; cam yünü, taş yünü, XPS ve EPS çatı izolasyon alternatiflerine göre daha ince bir kaplamayla düşük ısı iletimi ve performansı yüksek çatı yalıtımı sağlamaktadır.

Zaman, emek ve para olarak çok daha maliyetli olan çatı yalıtımı daha az zaman, emek ve para harcanarak yapılma ve uygulanma imkanı sunmaktadır.

Çok daha zor, zaman ve emek harcanan; taşıma, kesme, montaj işlemlerine gerek kalmadan, çatının en ince ayrıntılarına kadar basınçlı sprey tabancasıyla püskürtülen poliüretan köpük, püskürtme işleminden çok kısa bir süre sonrasında hacminin iki katı kadar genleşir. İşlemin uygulandığı alan harika bir biçimde tek parça kaplanır.

Sprey poliüretan köpük; enerjiyi israf etmeden, ek birleşme yerlerine ihtiyaç duymadan, hava, buhar, nem ve ses geçirmeden kaliteli, kesintisiz bir çatı izolasyonu sağlar.

Mobil araçlara yüklenen sistemin uygulama alanına gelme kolaylığıyla iki bileşenin meydana getirdiği sprey poliüretan basınçlı köpük tabancasıyla çatı yüzeyine püskürtülür.

Poliüretan sprey köpüğün iki bileşeni yaklaşık 30 saniyede birleşerek söz konusu zemine yayılır, yükselir ve genleşir.

Yaklaşık 2 dakika sonra poliüretan sprey köpüğün genleşmesi durduktan sonraki yaklaşık 2 dakika içinde de uygulanan bütün alanı kaplar.

Kısa sürede kuruyup uygulandığı zemini kavrayan poliüretan sprey köpük; alanla bütünleşir, yapışıp bir daha sökülemez hale gelir. Uygulanıp sertleştikten sonra kesinlikle diğer alternatifler gibi şekli bozulmaz.

Her çeşit; açık, kapalı, dik, yüksek, engebeli çatı, konut, işyeri, üretim mekanları için sağlıklı, ekonomik, çevre dostu ve yüksek konforlu sonuç vermektedir.

Ortamı makul sıcaklıkta tuttuğu için klima kullanımını gerektirmeyerek enerji tasarrufu sağlayan sprey poliüretan köpük izolasyonu, evdeki enerji verimliliğini olumlu şekilde etkilediği için karbon emisyon miktarı da ciddi ölçüde azalmaktadır.

Sprey köpük çatı yalıtımı çok titiz, özenli bir uygulama olarak; eğimsiz, düz çatılarda çok daha pratik, kolay, ekonomik ve çabuk çözümler üretir.

Yaklaşık 3-4 cm kalınlığında sprey köpük çatı yalıtımı uygulandıktan sonra üstü akrilik lateks örtüyle korumaya alınır. Kapalı hücre yapısıyla 80-100 yıl ömürlü; ısı, ses, nem ve su geçirmeyen çatı izolasyon elde edilir.

Sprey köpük çatı izolasyonu, hava geçişini engellerken ısı, su, ses izolasyonu sağlar. Haşerelere karşı anti bakteriyel görev üstlenir; bozulmaz, çürümez, koku yapmadan kesintisiz izolasyon yeteneğiyle her açıdan avantajlı ve ekonomik yöntem, yazın ortamda havanın dengeli dağılmasına da imkan verir.

Isı izolasyon katsayısının yüksekliği, püskürtme tekniğiyle çatının en zor ve en uzak ayrıntılarına ulaşması yarı şartlandırılmış alan oluşturması, pratik, hızlı uygulanması, uzun ömrü dile getirilecek diğer avantajlarındandır.

Bunun yanında; sprey poliüretan köpüğün kimyasal yapısındaki yanıcı özellik yandığında karbonmonoksit yayması, profesyonel ekip tarafından uygulanma zorunluluğu, konutlardan çok endüstriyel alanlarda kullanımı gibi özelliklerini de belirtmek gerekir.

ısı-izolasyonuIsı izolasyonu

6. Polyurea

Çatı yalıtımı suya mı, ısı kaybına mı karşı yapılma amacıyla uygulanması bir alternatif daha çıkarmaktadır.

Çatı yalıtımı ; nem, buhar ve özellikle su sızdırmazlığı için yapılacak olması durumunda polyurea yönteminin çok daha etkili ve amaca uygun olduğunun altını çizmek gerekir.

Çatı izolasyon işlemlerinde ısıyı korumak için cam yünü, taş yünü, XPS, EPS veya poliüretan köpük alternatiflerinden biri bütçeye, ihtiyaca ve çatının özelliklerine göre gerektirdiği şartlara uygun olarak seçilebilir.

Bütün bunlara karşılık çatı yalıtımı suya karşı yapılması durumunda poliüretan sprey köpük gibi aynı yöntemle uygulanan ve sıfır su geçirgenliğe ve özelliğe sahip olan polyurea tercih edilmelidir.

UV ışın direnci sayesinde yıllarca bozulmayan, püskürtme yöntemi sayesinde ek yersiz uygulanma imkanı sunan, sızıntı yapmayan, % 400 esnek, dış etkilere karşı dayanıklı polyurea bu amaca uygun en etkili çözümdür.

Pratik, kolay ve kısa sürede temel, havuz ve çatıda uygulanan polyurea, çatı izolasyon uygulamasında poliüretan sprey köpük veya diğer alternatifler üzerine uygulandığında ise tam anlamıyla pastanın çileği olmaktadır.

7. Borlu İzolasyon

Türkiye’de son zamanlarda çatı izolasyon uygulamalarında geri dönüştürülen gazete kağıdı ve bor karışımından yapılan bor katkılı selüloz yünü, izolasyon malzemesi kullanılmaktadır.

Borlu izolasyon olarak bilinen bu uygulamada kullanılan borik asit, boraks, alüminyum sülfat gibi kimyasallar; çatıda küf, haşere ve yangın koruması sağlamaktadır.

Poliüretan ve polyurea gibi püskürtme yöntemiyle uygulanan diğer alternatiflere göre daha ucuz, daha doğal, alev geciktirici borlu çatı izolasyon malzemesi, su izolasyonu sağlamaz, üzerinde gezilemez ve profesyonel uygulama gerektirmektedir.

Çatı yalıtımı Maliyeti

Çatı yalıtımı , enerji tüketimini çok önemli miktarda azaltan, göz ardı edilemeyecek nicelikte enerji verimi sağlayan çatı yalıtımı yakıt maliyetlerini de en az % 25 civarında düşürmektedir. Meydana gelen yakıt tasarrufu ile paranızı daha gerekli yerlere kullanabileceksiniz.

Çatı izolasyon fiyatları, çatı yalıtımı malzemeleri fiyatları için yapılacak harcama maliyetleri göz önüne alındığında başlangıç için fatura biraz kabarık gibi görülebilir.

Uzun dönemde yakıt ve enerji harcama faturalarındaki azalış her geçen gün çatı izolasyon fiyatları ve çatı yalıtımı malzemeleri fiyatları için katlandığınız harcamanın fazlasıyla karşılandığını göreceksiniz.

100 m² çatı izolasyon fiyatları ve burada kullanılacak çatı yalıtımı malzemeleri fiyatları çatının her türlü özelliğine ve şartlarına göre değişeceği gibi çatı alanı, boşlukları, hacmi değiştikçe ortalama çatı izolasyon fiyatları ve çatı izolasyonu malzemeleri fiyatları da değişecektir.

Çatı yalıtımı için son söz şu olabilir; iyi araştırın, uzmanlarla çalışın, uzmanına danışın, ihtiyacınız olanı tercih edin; ama hemen karar verin, geç kalmayın, çatı izolasyon işlemine başlayın. Şunu bilinki; kesinlikle pişman olmayacaksınız, kazanacaksınız. Keşke daha önce…!?

Hayırlı olsun… Sıcakta, soğukta sağlıkla kullanın…

WhatsApp WhatsApp