Çatı İzolasyonu

Çatı İzolasyon; yaşadığımız evlerin, çalıştığımız işyerlerinin; dış etkenlere çok maruz kalan ilk noktası çatıların korunmasıdır. 

Çatı izolasyon, enerji verimliliğini artırmak ve çatınızı korumak için atılması gereken önemli bir adımdır. En iyi çatı izolasyon malzemesini seçmek için uzman bir çatı izolasyon uzmanlarının önerilerini alın. Doğru çatı izolasyonu uzun vadede size düşük enerji maliyetleri getirir.

En iyi çatı izolasyonu malzemesi belirlemede çeşitli etkenle dikkat edilmelidir. Çatının eğimi, iklim şartları, bütçe, enerji verimliliği seviyesi yol gösterir. Kaliteli ve sertifikalı malzemeler seçerek, uzun ömürlü çatı izolasyonu yapılabilir.

Çatı izolasyonunun nasıl yapılır konusu da önemlidir. Uzman ekipler  profesyonel bir kurulum yaparak izolasyon etkinliğini artırır.  

Çatı İzolasyon Nedir?

Çatı İzolasyon; ev, işyeri gibi mekanların; Güneş, yağmur, kar  gibi  etkenlere maruz kalan çatıların korunmasıdır.

Yapıları dış etkenlerden korumak; ısı ve enerji kaybını önlemek, konforu artırmak için ‘çatı izolasyonu’ yapılır.

Çatı İzolasyon Bütün Yapıyı Korur mu?

Çeşitli dış etkiye maruz kalan çatılar için özel koruma uygulamaları yapılmalıdır. Aksi durumlarda; evimiz, işyerimiz, cebimiz ve sağlığımız çok ciddi zarar görür. 

Mevsim etkileri; yazın sıcak, kışın soğuk; bahar yağmuru yapılarımızı ciddi şekilde tehdit etmektedir.

Isıyı koruyan, enerji tüketimini azaltan, konforu artıran, az maliyete, çok tasarrufa çatı yalıtımı sayesinde ulaşırız.

Çatı İzolasyon Uygulamasında İlk İş

Evin, işyerinin geniş, kaliteli, teknik yapımı ve donanımı  önemlidir. Fakat  ısı akışının ayarlanması, enerji tasarrufu sağlanması, konforunun artırılması için gereken çatı doğru yalıtılmasıdır.

Yaşanılan ve çalışılan ortamlarda sıcaklık değişimi başladığında akla ilk gelen çatı izolasyon ihtiyacıdır. Bununla birlikte çatı yalıtımı yapmak evin ısı değer ve dengesinde önemli bir rol oynar.

teras-izolasyonuTeras İzolasyonu uygulaması

Çatı İzolasyon Yaz Kış Korur

Binanın üst kabuğu çatının, dış etken tehditleri aşmasında çatı izolasyon önemli bir adımdır. Çünkü bu izolasyon; ısı, su, nem, ses ile yaza ve kışa karşı yapılır.

Çatı İzolasyonunun Binaların Isı Kaybına Etkisi

Binanın ısı kaybının önemli bir bölümü çatılardan kaynaklanmaktadır. Binalarda çatılar nedeniyle yaşanan toplam ısı kaybı yaklaşık %25’e yaklaşmaktadır. Çatılar nedeniyle kaybedilen ısıyı, kaliteli bir çatı izolasyon uygulamasıyla önlenebilir.

Çatı izolasyonu, hava sıcaklığı dengesini sağlar. Böylece küf gibi insan sağlığına zararlı ortamın oluşmasını da önler. Çatı izolasyon işlemlerinde kullandığım çatı yalıtım malzemeleri, ısı izolasyonu ve ses izolasyonu da sağlar.

Çatı İzolasyon Neden Önemlidir?

Çatılarına gerekli özeni göstermeyen bina sahipleri, daha büyük problemler istemiyorsa çatısını korumalıdır. Sağlam çatı, sağlıklı ve huzurlu bina demektir.

Çatı İzolasyon, Binaya Yapılan En kazançlı Yatırımdır.
Çatı izolasyon işlemi yapınıza yapacağınız, getirisi en yüksek yatırımlardandır. Çatı izolasyonu hayati bir öneme sahiptir.

Bu nedenle çatı izolasyon; dış faktörlerin zarar vermesini, rutubeti, terlemeyi, korozyonu önler.  

Hangi tip çatı izolasyon sizin için uygundur?

Binanız için en iyi çatı izolasyonu hangisi arayışı, coğrafya; bütçeye ve izolasyondan beklentinize göre değişir

ses-izolasyonuSes İzolasyonu

Çatı İzolasyon yapılmadığında ne olur?

Çatı yalıtımı yapılmazsa iç mekanda terleme ve küf meydana gelme ihtimali çok yüksektir. Bu durum sağlığa zararlı bir atmosfer oluşturur, hayat kalitesini ve konforu düşürür.

Çatı İzolasyon Uygulamanın Faydaları Nelerdir?

Çatı izolasyon yaptırmayı planlayanlar öncelikle en iyi çatı izolasyonu hangisidir, İzolasyonun faydaları nelerdir? sorusuna cevap arar.

1. Binalara çatı izolasyon yapıldığında elde edeceğiniz faydaları bilmek karar verme sürecini hızlandırır. Bun nedenle çözüme ulaşma süresi de kısalır.

2. Çatı izolasyon yapıyı dış etkilerden korumakla birlikte bina içindeki ısıyı da korur. 

3. Soğuk hava şartları ısı kaybı oluşturarak enerji tüketimini ve maliyetleri artırır. Çatı yalıtımı, yapılarda uzun dönemde kazancı önemli miktarda artırır.

4. Küf büyüme alanlarını ortadan kaldırır, küf sporlarının yayılmasını ve doğrudan büyümeyi azaltır. Yapılarda oluşabilecek terleme veya küflenmeye engel olur. Küf yaşanan yapılarda izolasyon çok gereklidir.

5. Çatılar, yapılardaki ısı kaybının yaklaşık yüzde 25'ine neden olur. İzolasyon,  yapıda enerji verimliliği, sıcak ortam ve sağlıklı bir atmosfer oluşturur.

6. Yalıtım olmayan veya yıpranmış yapılarda iç mekanlar kışın soğuk, yazın sıcak ve gürültü kirliliği yaşar. Bu bakımdan izolasyon yanmanızı, donmanızı, hasta olmanızı ve gürültü kirliliğini önler.

7. Yapıya dışardan gelen kar, yağmur kaynaklı su sızıntısını önler.

8. Yapıların küçük bir parçası gibi görünse de, yapılara büyük değer katar.

Bu faydalardan sonra en iyi çatı yalıtımı hangisi sorusunun cevabını  daha kolay verilebilir.

nem-izolasyonuNem izolasyonu

Çatı yalıtımı Yapımı

İzolasyon işlemlerinde çeşitli çatı yalıtım malzemeleri kullanırım. Çatı türüne bağlı teras çatı izolasyon malzemesi tercih etmek gerekir. Kullanılan malzemenin kalınlığı, ısı iletim ve çatı izolasyonu ile dışarının sıcaklığı arasındaki izolasyon derecesini dikkate almak önemlidir.

Sürekli kullanılan çatılarda serme biçiminde değil levha halinde çatı yalıtımı malzemeleri kullanmak etkilidir. Bunun yanında üstüne de şap uygulayıp izolasyonu tamamlanmalıdır.

Yükseltilmiş çatı bulunan yerlerde ise üzeri alüminyum folyo ile kaplanmış şilteler uygulanmalıdır.

Kiremit veya başka malzeme kullanılan çatı örtünün altına, mertek veya çatı iskeleti üzerine malzeme yerleştirilerek örtü altına su geçişi önlenmelidir.

Çatı saçak, baca diplerine izolasyon, suyun çatı zemine geçişini engeller. Bundan dolayı izolasyon daha verimli hale gelir.

ters-tavan-izolasyonuTers Tavan uygulaması

Poliüretan

110 derece kullanım sıcaklığına sahip bir malzemedir. Alevlenme süreci zor olan sınıra yakın çatı olduğundan alternatiflerden en çok tercih edilen malzemedir.

Çatı yalıtımı ve su yalıtımı için akla gelen kavramlar öncelikle çatı izolasyon köpük olmaktadır.

İzolasyon işlevinde, çatı izolasyon köpük yüzde 100 başarısıyla, üst seviyede enerji tasarrufu sağlar. Sprey köpük izolasyonu son yıllarda en çok tercih çatı izolasyon malzemesi olmuştur.

Diğer çatı izolasyon alternatifleriyle karşılaştırılmalıdır. Son teknolojik gelişme ve özellikleriyle ısı iletkenliğinde ön plana çıkmaktadır.

Dolayısıyla çatı yalıtımı için en yaygın, verimli ve etkili seçenek sprey poliüretan köpüktür. 

ısı-izolasyonuIsı izolasyonu

Poliürea

Çatı yalıtımı suya karşı yapılma amacıyla uygulanacaksa bir alternatifimiz daha var.

Nem, buhar ve özellikle su sızdırmazlığı için yapılacak olması durumunda polyurea yöntemi uygulanıyor. Bu malzemenin suya karşı çok daha etkili ve amaca uygun olduğunun altını çizmek gerekir.

Çatı izolasyonunda ısıyı korumak için cam yünü, taş yünü, XPS, EPS veya poliüretan köpük alternatiflerini değerlendirmek gerekir. Bütçeye, ihtiyaca ve çatının özelliklerine göre gereken şartlara uygun olarak seçilmelidir.

Bunlara karşılık yalıtım suya karşı yapılacaksa poliüretan en güçlü seçenek oluyor. Sprey köpük gibi aynı yöntemle uygulanan, sıfır su geçirgenliğe ve özelliğe sahip polyurea tercih ediliyor.

Çatı yalıtımı Maliyeti

Çatı yalıtımı , enerji tüketimini çok önemli miktarda azaltır, göz ardı edilemeyecek nicelikte enerji verimi sağlamaktadır. Ayrıca yakıt maliyetlerini de en az % 25 civarında düşürmektedir. Yakıt tasarrufu ile paranızı daha gerekli yerlere aktarabileceksiniz.

Çatı izolasyon fiyatları, çatı yalıtımı malzemeleri fiyatları göz önüne alındığında başlangıçta fatura biraz fazla görülebilir.

Fakat uzun dönemde yakıt ve enerji harcama faturalarındaki azalış ortaya çıkacak. Her geçen gün çatı izolasyon fiyatları ve çatı yalıtımı malzemeleri fiyatları fazlasıyla kendini aşağıya çekecek.

100 m² çatı izolasyon fiyatları, kullanılacak çatı yalıtımı malzemeleri fiyatları çatının her türlü özelliğine ve şartlarına göre değişir. Çatı alanı, boşlukları, hacmi değiştikçe ortalama fiyatları da değişir.

Özetle;

İyi araştırın, uzmanlarla çalışın, uzmanına danışın. İhtiyacınız olanı tercih edin; ama hemen karar verin, geç kalmayın, çatı izolasyon işlemine başlayın. Kesinlikle pişman olmayacaksınız, kazanacaksınız. Keşke daha önce yapsaydık diyeceksiniz…!?

WhatsApp WhatsApp