Teras İzolasyonu

Terasta meydana gelebilecek herhangi bir sızıntı, küf tavanda rutubet oluşturabilir. Bu nedenle teras izolasyonu yapılması önemlidir. %100 sonuç veren teras izolasyon yöntemlerinden en etkili olanı poliüretan sprey köpüktür. Teras izolasyonu ile uygulanarak küf ve su sızıntılarını ortadan kaldırır, konfor sağlar.

Teras İzolasyonu Her Mevsim Konforlu ve Sağlamdır

Teras izolasyonu, teraslarda su yalıtımı açısından en önemli noktalardan biridir. Teraslarda doğru bir biçimde yapılmış su yalıtımları bina içerisine su sızıntılarını tamamen engeller. Ayrıca teras su izolasyonu nemin ve suyun iç kısma geçmesini engeller. 

Yalıtım yapılmaması halinde hava şartları nedeniyle teras levhasının yüzeyi, seramik karoların çatlamasına ve gevşemesine sebep olabilir.

Teras izolasyonu, teraslarda su yalıtımı açısından en önemli noktalardan biridir. Teraslarda doğru bir biçimde teras izolasyon malzemesi ile yapılmış su yalıtımları bina içerisine su sızıntılarını tamamen engeller. 

Teras İzolasyon Malzemeleri

Genellikle özel su yalıtım malzemeleri ve kaplama sistemleridir. Bu ürünler, polyurea su yalıtım, polyurea teras izolasyon, teras köpük izolasyon, köpük uygulamasının parçalarıdır. En iyi teras izolasyon malzemesi; polyurea, poliüretan, su geçirmez membranlar, sıvı su yalıtım kaplamaları, su yalıtım bantlarıdır. 

Teras izolasyonu uygulaması yapılması sırasında cam yünü, mantar yünü, polistren köpük ve mineral yün de bulunur. 

Teras su yalıtımı, terasın alt katlarda su sızdırmasını önlemek için yapılan bir işlemdir. Terasın alt katlara su sızdırması, terasın yapısına zarar verebilir ve terasın kullanım ömrünü kısaltabilir. Ayrıca, terasın su sızdırması çevre kirliliğine de neden olabilir. Bu nedenle, teras su yalıtımı oldukça önemlidir.

Teras İzolasyonu Yapım Aşamaları

Öncelikle  alanlarını incelemek yüzeyin etüdünü yapmak gerekir. Hazırlığı önceden bitirilmelidir. 

Daha sonra terastaki mevcut zemin kaplaması türü belirlenmeli ve sağlamlığı incelenmelidir. Önceki kaplamaya göre uygun yalıtım ürünü seçilmeli ve hazırlanmalıdır.

Seramik üzerine derz dolgu yapılarak su yalıtımı sistemlerinden uygun olan uygulaması yapılmalıdır. Hava koşullarına bakarak kurumadan su ile yıkama işlemi yapılmamalıdır

Su yalıtım ürünleri kaliteli olmalıdır. Çünkü su yalıtımı yapılmayan bir yapıda suyun neden olduğu hasarlar zamanla artar ve maddi kayıplara yol açabilir. Su yalıtım ürünleri ise yapıların suya karşı korunmasını sağlar ve yapıların ömrünü uzatır.

 Bu izolasyon, bir binanın en üst katını su geçirmez hale getirme işlemidir. Yüzeyin su geçirmez bir kaplama ile kaplanması ve ardından su yüzeyinin içeriye girmesini önlemektir. Bunun için oluklar ve perde sistemi kurulumu yapılır. Bina su hasarını gidermeye yardımcı olmak için bu önemlidir.

Uygulama sırasında kullanılan farklı malzemeler vardır. En yaygın olanı, polyurea, poliüretan, bitümlü bir membrandır. 

Polyurea ve poliüretan köpük yüzeyin içine su girişini önlemek için bir koruma görevi görür.

Teraslar, evlerimizdeki harika açık alanlardan biridir. Ancak, teraslar aynı zamanda güneş, yağmur, rüzgar gibi doğal hava şartlarından en çok etkilenen alanlardır. 

Bu nedenle, terası doğru şekilde izole etmek, mülkünüzü korumak maliyetleri azaltmak için son derece önemlidir. Teras izolasyonu, su geçirmezlik ve bozulmaları sağlamak için kullanılan bir dizi teknik ve malzeme sıcaklığını içerir.

Teras Su İzolasyonu: Neden Önemlidir?

Terasınızın su geçirmez olması, kültürel hasarların ve çeşitli kısıtlamaların yanında hayati bir rol oynar. Su yüzeyleri, yüzeyin özellikleri, koruyucuya zarar verebilir ve yüzey çatlaklarına, rutubete ve hatta küf oluşumuna neden olabilir. Teras su izolasyonu, su terasınızın sızmasını engelleyerek, uzun ömürlü önemli bir koruma sağlar.

Polyurea Teras İzolasyonu: Güçlü ve Esnek Koruma

Polyurea, teras izolasyonunda kullanılan bir malzemedir. Bilinen yüksek dayanıklılık ve mükemmel su geçirmezlik özellikleri vardır. Alanına hızlı bir şekilde yapışır ve tamamen su geçirmez bir bariyer oluşturur. 

Terasların hareketlerine uyum sağlar ve çatlaklara karşı dayanıklı bir koruma sağlar. Polyurea teras izolasyonu, uzun ömürlü ve düşük bakım gereksinimi bir çözüm sunarak yüzeyinizi güvende tutar.

Poliüretan Teras Yalıtımı: Yalıtımın En Etkili Yolu

Poliüretan, teras izolasyonunda yaygın olarak kullanılan bir başka malzemedir. Püskürtme yöntemiyle uygulanan poliüretan, terasınızın üzerine dokunur, yapışkan ve termal koruma sağlar. Bu, terasınızı soğuk hava, ısı kaybı ve enerji maliyetlerinden korur. Poliüretan teras ısı yalıtımı, enerji tüketimini artırır.

Teras İzolasyon Fiyatları: Uygun ve Ekonomik Çözümler

Teras izolasyonu fiyatları, kullanılan malzeme türü, yüzeyin bakım ve işçilik maliyetleri gibi faktörlere bağlı olarak değişiklikler gösterir. Sağlayacağı koruma ve enerji tasarrufu göz önüne alındığında, teras izolasyonu yatırımının maliyeti oldukça makul ve ekonomiktir. Ayrıca, teras yalıtımının, terasınızın kullanım ömrünü uzatarak mülkünüzün değeri koruması da göz ardı edilmemelidir. 

Vakit geçirdiğimiz teraslar, hava şartlarına dayanıklı olması için bakım ve onarıma ihtiyaç duyar. Terasta meydana gelebilecek herhangi bir su sızıntısı küf ve rutubete sebebiyet verebilir. 

Taşınabilir Araçlarla Teras İzolasyonu 

Taşınabilir özel araçlardaki poliüretan sprey köpüğü yüksek basınçlı tabancalarla terasın yüzeyine püskürterek uygulanır. Kısa sürede hacminin iki üç katına çıkan sprey poliüretan köpük, tüm yüzeyi kesintisiz kaplar. 

Uygulamadan hemen sonra sertleştiği için üzerinde yürünebilir, isteğe bağlı olarak fayans kaplama yapılabilir. Böylece teras zemininde meydana gelmesi muhtemel derz ve fayans çatlaklarını önler. Kılcal çatlakları, su gider borularında oluşan tıkanmaları onarır. 

Poliüretan sprey köpük teras izolasyonu uygulaması

Uygulaması öncesi teras zemini malzeme, toz, nem ve küften temizlenir. Ardından mobil yalıtım aracındaki makine ile iki bileşenli köpüğü ısıtıcılı hortumla yüksek basınçla zemine püskürtülür. Uygulanan zemini çabuk kavrar, nem ve küfe karşı terası uzun yıllar korur.

Terasa tam nüfuz ederek zeminde pürüzsüz tabaka halinde yayılır. İçeriğindeki anti bakteriyel özellik sayesinde küf ve koku yapmaz. 

Açık teraslarda kar ve yağmur sularına karşı sızıntı yapmaz. Zeminden ayrışma gibi bir soruna da sebep olmaz. Yıllık bakım onarım gerektirmediği için de ekonomiktir.

Polyurea Teras İzolasyonu Uygulaması

Nem, yağış ve su sızıntıları yoğun teraslarda diğer önemli alternatif polyurea teras izolasyonudur. Kılcal çatlaklardan meydana gelebilecek su sızıntılarını polyurea teras izolasyonu önler. Poliüretan sprey köpük gibi püskürterek uygulanır. 

Polyurea sprey köpük, elastik özelliği sayesinde teraslardaki muhtemel çatlakları engeller. Yapının dayanıklılığını artırır. Püskürterek uygulandığında ek yersiz, tek parça olarak tamamlar.

Teras İzolasyonu Avantajları

Isı izolasyonunda %100 çözüm sağlar.

Bu nedenle iğne deliği kadar küçük noktalara dahi dokunur. 

Isı köprülerini tamamen ortadan kaldırır.

Uygulandığı terasın yüzeyini pastan, nemden, su sızıntılarından ve küften korur.

Nakliye, işçilik, zaman, ısıtma ve soğutma enerjisinden büyük oranda tasarruf sağlar.

Enerji tasarrufu sağlar.

Fiziki etkilere karşı terası güçlendirir.

Yatay ve düşey teras zeminlere kolayca uygulanabilir.

Uygulama hızı yüksek ve çabuktur.

Doğaya karşı uyumludur.

İnsan sağlığına zarar verici etkide bulunmaz. Aksine böcek, haşere gibi sağlığı tehdit edici zararlı canlıları bünyesinde barındırmaz.

Avrupa Birliği araştırmalarında %40 enerji tasarrufu sağladığı, atmosfere salınan karbondioksit oranını azalttığı görülmüştür.

B1 ve B2 yanmazlık sınıfına mensuptur.

Isıyı iletmez, aleve engel olur ve erimez.

Teras İzolasyon Fiyatları

Poliüretan sprey köpük teras izolasyon fiyatları, metrekaresi, mevsim şartları, uygulanacak kat sayısına göre hesaplanır.

Mevsim şartlarına göre kullanılacak kilogram cinsinden fiyatlandırma yapılabilir. 

Teraslarınızın ısı ve su izolasyonunda dört mevsim sorunsuz kullanmak ve uzun yıllar tasarruf sağlamak için bizi arayın.

WhatsApp WhatsApp