Endüstriyel Bina Çatıları İzolasyonu

Endüstriyel bina çatılarında en pratik ve etkin izolasyon yöntemi poliüretan sprey köpüktür.

Fabrikalar, atölyeler, ambarlar, gösteri merkezleri, üretim tesisleri gibi geniş alanlı endüstriyel yapıların çatıları çoğunlukla kaliteli ve hafif kaplamalardan oluşmaktadır. Mevsim koşullarına bağlı geniş açıklı endüstriyel yapılarda ısıtma sorunu yüksek faturalara neden olmaktadır. Ayrıca havanın yoğunlaşmasıyla terleme sorunu da ortaya çıkmaktadır. Alandaki mevcut ısıyı korumak, korozyonu ve terlemeyi önlemek için endüstriyel çatı izolasyonuna ihtiyaç duyulur. Endüstriyel bina çatılarında en pratik ve etkin izolasyon yöntemi poliüretan sprey köpüktür. Endüstriyel bina çatılarının izolasyonu yapılacağı vakit rüzgâr ve olumsuz hava şartlarına uygun izolasyon malzemesi aranır. Poliüretan sprey köpük bu ihtiyaca tam olarak cevap verecek niteliktedir.

Poliüretan sprey köpük mobil uygulama aracıyla uygulanır. Yüksek basınç altında özel tabancalar ile çatı arasındaki zemine doğrudan püskürtülür. Ayrıca çatının altına ters tavan şeklinde de uygulanabilir. Bu teknik sayesinde çatı aralarına kolaylıkla izolasyon işlemi gerçekleştirilmiş olur. Bir saatte ortalama 200 m² alan tamamlanabilir. Ek yeri ve ısı köprüsü oluşturmaz. Sızdırmazlık sağlayan tam kapsamlı izolasyon sağlar. Poliüretan sprey köpük "püskürtülerek" uygulandığı için çatı birleşim yerlerindeki vida noktalarında kusursuz kaplama sağlar. Sprey poliüretan izolasyon uygulaması kimyevi özelliği sebebiyle suyu emmez. Yapısında nem, küf, bakteri barındırmaz. Su itici özelliğe sahip bileşenler içerir. Çatı yüzeyine yüksek yapışma özelliği ile sıkıca nüfuz eder ve bir ömür koruma sağlar. Uygulama sonrası boyama yapılabilir, üzerine istenilen her işlem uygulanabilir. 

Poliüretan sprey köpük izolasyonu sonrası endüstriyel çatının yenilenme/bakım ihtiyacı ortadan kalkar, kullanıma dayalı bozulmalar sıfıra iner. Poliüretan köpük izolasyonu ile çatı sağlamlaşır kullanım ömrü uzar. Çalışma alanlarının verimliliği artar, çatı ile ilgili çalışanların sağlığını tehdit edici sorunlar ortadan kaldırılmış olur. Poliüretan sprey köpük izolasyonun uygulanması mevsimsel ve coğrafi şartlara göre değişkenlik gösterir. Endüstriyel çatılara 3-4 cm kalınlığında, sac çatılara aşağıdan veya dışardan yüzeye püskürtülerek uygulanır. Hizmete hızla açılması gereken alanlarda, otel ve fabrika gibi tesislerde kısa sürede uygulanabilirliği sayesinde zamandan tasarruf sağlar. Şiddetli rüzgâr ve fırtına gibi olumsuz durumlarda çatının zarar görmesine engel olur. 

Poliüretan sprey köpük alanın metrekaresine ve köpüğün kilogramına göre fiyatlandırılır. Diğer izolasyon yöntemlerine göre poliüretan sprey köpük endüstriyel çatı izolasyonu fiyatları daha ekonomiktir. Uygulama yapılacak çatı alanına göre poliüretan sprey köpük miktarı ayarlanır. Uygulanacak alanın metrekaresi, köpüğün kalitesi, mevsim ve ortam koşulları fiyatları etkileyen unsurlardır.

 

 

 

WhatsApp WhatsApp