Dış Cephe İzolasyonu

Dış cephe izolasyonu, binaların iç ve dış bölümlerinin soğuk, sıcak, yağmur gibi etkenlerden korunması için çeşitli malzemelerle kaplanmasıdır.

Yapıların dış duvarları, içerideki ısının denetimsiz bir şekilde dışarı sızabildiği en büyük yüzeylerdir. Bir yılda önemli miktarda metreküp doğal gaz enerjisi, izolasyonu olmayan dış cephelerde kaybolur. Binaların iç ve dışının çeşitli etkenlerden korunması için çeşitli malzemelerle kaplanması, dış cephe izolasyonu önemlidir.

Dış Cephe İzolasyonu Nedir?

Binaların iç ve dış bölümlerinin soğuk, sıcak, yağmur gibi etkenlerden korunması için çeşitli malzemelerle kaplanmasıdır.

Dış Cephe İzolasyonu Detayları Nelerdir?

Dış cephe izolasyonu, dış cephe izolasyon malzemeleri, dış cephe izolasyon boyaları hakkında bilgiler aktaracağız. Bununla birlikte dış cephe izolasyon fiyatları, dış cephe izolasyon köpüğü, en iyi dış cephe izolasyonu cevabını arayacağım. Sonunda dış cephe izolasyonu nasıl yapılır, dış cephe izolasyon firmaları, dış cephe püskürtme izolasyonu konularını anlatacağım.

Dış Cephe İzolasyonu Neden Yapılır?

Binaların dış duvarları, içerideki ısının denetimsiz bir şekilde dışarı sızabildiği en büyük yüzeylerdir. Bir yılda ortalama yüksek miktar metreküp doğal gaz enerjisi, izolasyonu olmayan cephelerde kaybolur. Bu nedenle dış cephe izolasyonu gerekir.

Yapılardaki ısı kaybının önüne geçmek için pek çeşitli cephe izolasyon yöntemleri vardır.

Dış Cephe İzolasyon Malzemeleri

Binalarda dış cephe izolasyon için kullandığımız birçok farklı izolasyon malzemesi vardır. Bu malzemeleri, dış cephede uygulanacak ihtiyaç, amaç ve alanlara göre seçilir. Genellikle tercih edilen malzemeler:

Cam yünü: 

Yüksek ısı yalıtım performansı ve ses emici özelliklerine sahip, amaca uygun bir malzemedir. Dış cephe izolasyonu için çok tercih sebebidir. 

Cam elyafı: 

Yangına dayanıklı bir izolasyon malzemesidir. Cephe yalıtımında sıkça kullanılan bir alternatiftir. 

EPS levhalar: 

Hafif ve yalıtım performansları oldukça yüksektir. EPS levhalar da, amacımıza uygun bir malzemedir. Cephe yalıtımında etkili ve verimli çözümler üretilir.

Mineral yünü: 

Cam yününe benzer özellikleri vardır. Yüksek ısı yalıtımı sağlayan malzemedir. Mineral yün, dış cephe ve ses yalıtımında etkili çözüm sunar. Cephe ve duvar yalıtımında çok tercih edilir.

Poliüretan köpük: 

İzolasyon konusunda çok duyulan ve kullanılan izolasyon malzemesidir.
Poliüretan köpük, sıvı halde enjekte edildikten sonra genleşerek sertleşen özelliklere sahiptir. Dış cephe yalıtımı gibi zor, ulaşılan, çalışılan cephelerde kolaylıklar sağlar.

En yüksek performans sağlayan poliüretan sprey köpük dış cephe izolasyonudur. Bu izolasyon sayesinde %90’a kadar ısı kaybını önleriz. Poliüretan sprey her dış cepheye püskürterek kolaylıkla uygulanabilir. 

Yüzey farkı ayırt etmeden en zor noktaya bile ulaşabilir. Geleneksel izolasyon gibi kesme, biçme ve mekanik sabitlemeye ihtiyacı yoktur. 

Uygulanan alanda bir iki saniye içerisinde kurur ve yüzeye yapısal bütünlük sağlar. 

Yüzeye yapışan sprey poliüretan köpük hızlı uygulamayla zamandan tasarruf eder.

Reaksiyonunun hızlı olması nedeniyle mutlak kuvvetle yapışır. Yıllar geçtikçe sarkma, kendini bırakma veya bakım gerektirmez. 

Esnek yapısı, güçlü yapışma özelliği sayesinde olası sarsıntılarda, titreşimlerde, darbelerde son derece dayanıklıdır. 

İzolasyon sonrası binanın şık görünmesi için üzerine dekoratif kaplama giydirilebilir. Sıva, boya, dış cephe giydirme, doğal taş gibi uygulamalar yapılabilir. 

Isı izolasyonunda %100 çözüm sunar. Poliüretan sprey köpük sayesinde dört mevsim tasarruf sağlamak mümkündür.

Poliüretan Sprey Köpük Dış Cephe İzolasyonu  Yapımı

Uygulaması, iskele, vinç veya mobil izolasyon aracı içerisindeki özel donanımlı makineyle yapılır. Köpük malzeme hortum yardımıyla alana taşınır. Yüksek basınçlı tabancayla binaların dış yüzeyine püskürterek gerçekleştirilir. 

Uygulama sonrası hacminin kat kat üstüne çıkarak dış cephe yüzeyini eksiksiz kaplar. Su ile temas halinde bozulmaz, uygulandığı yüzeyden ayrışmaz, haşere barındırmaz, çevre dostudur.

Dış cephe izolasyonu fiyatları

Dış cephe izolasyonu fiyatları geleneksel izolasyon yöntemlerine göre daha ekonomiktir. Malzemenin kalitesine, uygulama kalınlığına, detayına, miktarına, uygulanan yüzeyin ölçüsüne  göre değişik fiyatlar oluşur.

WhatsApp WhatsApp