Dam İzolasyonu

Dam İzolasyonu, çimento esaslı uygulama yapılacak yüzeyden su geçirmez bir sistem kurmaktır. Suya karşı su yalıtımı ürünleri kullanarak beton dam izolasyonu yapmaktır.

Dam İzolasyonu Binaya Çelik Korumadır

Evlerin üst kısmını kaplayan, iç mekanları nemden, su sızıntılarından, zararlı etkilerden koruyan katman çatının olmadığı yerlerde damdır. Dam İzolasyonu, çimento esaslı uygulama yapılacak yüzeyden su geçirmez bir sistem kurmaktır. Suya karşı su yalıtımı ürünleri kullanarak beton dam izolasyonu yapmaktır.

Dam İzolasyonunun Enerji Verimliliği ve Tasarrufa Etkisini anlatacağız. Profesyonel Bir Yalıtım Uzmanıyla Çalışmanın Avantajları hakkında bilgiler vereceğiz.

Dam İzolasyonu: Evlerin Güvenliği İçin Vazgeçilmez

Çatısı bulunmayan evler, modern mimarinin gözdesi olsa da, bu yapılar, yağmur, kar gibi hava olaylarına karşı hassastır. İşte bu noktada dam izolasyonu, dam su yalıtımı devreye girer. 

Dam İzolasyonu Nedir ?

Dam için su yalıtımı, su yalıtımında özel malzemeler ve teknikler kullanılır. Bu, dam yüzeyine uygulanan su geçirmez bir tabakadır. Bu tabaka, evin iç mekanını su hasarından korurken aynı zamanda enerji tasarrufu sağlar. 

Yapıyı nem, küf, çürüme ve diğer zararlı etkilerden korur. Yapı sahiplerine güvenli ve konforlu bir yaşam alanı sunar.

Dam İzolasyonunun Tercih Sebepleri

Dam izolasyonunun pek çok tercih sebebi vardır. İşte tercih etmeniz için önemli sebepler:

Su Sızıntılarına Karşı Koruma: 

Yağmur suyu ve diğer nem kaynaklarından gelen sızıntıları engeller, evin iç mekanını korur ve değerini artırır.

Isı Yalıtımı:

Evin içerisindeki sıcak veya soğuk havayı dışarıdaki hava koşullarından izole ederiz. Böylece enerji tasarrufu sağlar ve ısıtma/soğutma maliyetleri azaltır.

Ses Yalıtımı:

Dış cephe tarafından gelen gürültüleri azaltır ve iç mekanı daha sessiz ve huzurlu kılar.

En İyi Dam Yalıtım Malzemesi

Kullanılan malzemeler, uygulama teknikleri, izolasyon etkinliği için kritik öneme sahiptir. İşte en yaygın olarak kullanılan dam izolasyon malzemeleri:

Poliüretan Syrey Köpük

Bir polimer malzemeden yapılmıştır. Sprey köpük izolasyon olarak kullanırız.

Poliüretan yalıtımın montajı kolaydır. Bir püskürtme tabancası kullanılarak doğrudan yalıtılacak yüzeye uygulanır. Mükemmel ısı yalıtımı sağlar, sağlam bir bariyer oluşturur, genişler ve sertleşir. 

Damlar kapalı çatılara kıyasla daha korunaksız ve açık alandır. Bunun için soğuk ve sıcak hava koşullarından doğrudan etkilenir. Bu çatı izolasyon yapılması gerekliliğini gösteren çok önemli bir etkendir. 

Damlarda ısı kaybı ve su sızıntılarını engellemek için birçok izolasyon yöntemi var. Bu yöntemlerin içerisinde en etkili ve tasarruflu olanı ise sprey poliüretan köpüktür. 

Sprey poliüretan köpük izolasyon en ince kalınlıkta bile en yüksek ısı izolasyonunu sağlayan teknolojidir. Yazın sıcaktan kışın soğuk ve yağıştan korunmanın en etkili çözümüdür. Pahalı ve geri dönüşü olmayan hasara neden olabilecek su sızıntılarına karşı korur.

Yüksek basınçlı makine sistemiyle sprey tabanca vasıtasıyla yüzeye köpük püskürtülür. Birkaç saniye içerisinde hacminin 30-40 katı kadar genleşerek tüm yüzeyi tamamen kaplar. 

Uygulama sonrası hızlı kuruduğu için üzerinde rahatlıkla gezebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak mermer uygulaması yapılabilir veya boyanabilir. 

Dam İzolasyonu İçin Poliüretan Tercih Nedenleri

Bugün bu malzemeyi tercih ediyor olmamızın en temel sebebi 10-15 saniye gibi bir sürede kurumasıdır. Damı hemen kullanıma açması sayesinde işçilik ve zaman tasarrufu sağlamasına dikkat edilmeli. Yüksek yoğunluğa sahip olması, yüzeylerde hızlı tutunması sayesinde yapısal bütünlük sağlar. 

Poliüretan sprey köpük dam izolasyonu uygulaması avantajlıdır. Uygulama kolaylığı sayesinde kısa sürede izolasyon sağlar.

Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Hava koşullarından etkilenmez ve yapıyı tüm etkenlerden korur. Isı ve su geçirgenliğini en alt seviyeye indirir ısı kaybını %40 oranında engeller. 

Su ile temas halinde bozulmaz, küflenmez ve koku yapmaz. Yangın gibi olası durumlarda erimez, B1 ve B2 yanmazlık sınıfına sahiptir. Uygulanan dam zeminini fiziki darbelere karşı güçlendirir. Isı kaybını engeller, ses izolasyonu özelliği sayesinde de kesintisiz rahatlık sağlar.

Poliüretan sprey köpük dam izolasyonu bütçe dostudur. Kolay uygulaması sayesinde işçilik, nakliye ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. 

Uzun ömürlü oluşu nedeniyle yıllarca bakım onarım gerektirmez. Ekstra bakım masrafını ortadan kaldırarak sadece uygulama aşamasında ödeme yapmanızı sağlar. Kilogram ve metrekare cinsinden fiyatlandığı için sadece kullanılan ürün miktarınca ödeme olur.

Poliüretan Sprey Köpük Dam İzolasyonu Fiyatları

Diğer ısı izolasyonundan ayrılan en avantajlı özelliği fiyatıdır. Dam izolasyon fiyatları belirlenirken iki farklı unsur göz önünde bulundurulur:

Dam izolasyon metrekare fiyatları, uygulama yapılacak alanın metrekaresi ile orantılıdır. Sprey poliüretanın kaç cm uygulanacağı, izolasyon yapılacak yüzeyin düz olması, alana kullanılacak köpük miktarı hakkında bilgi verir. Fiyatlarının belirlenmesinde ilk etken alanın metrekaresidir. 

Köpüğün kalınlığı, yoğunluğu ve mevsimsel uygulama faktörünü göz önünde bulundurarak fire miktarıyla fiyat belirlenir. 

Fiyat belirlemedeki bir diğer etken ise sprey poliüretan köpük kaç cm uygulanacaktır. Genel olarak 3-5 cm aralığında tercih yaparın. Metrekareye ortalama 500-650 gram malzeme uygulanır. Arzu edilen cm yüksekliğine göre fiyat değişiklik göstermektedir.

Epoksi kaplama olan beton yüzeylerde kullanılan popüler bir izolasyon yöntemidir. Bu kaplama olarak suya dayanıklı bir tabaka oluşturarak çatısız evin korunmasını sağlar.

Membran Sistemleri:

Membran sistemleri, çeşitli katmanlardan oluşan su geçirmez bir bariyerdir. Bu sistemler, çatı yüzeyine yapıştırılarak nasıl yapılır, kullanılır ve etkili bir izolasyon sağlar.

Dam İzolasyonunun Enerji Verimliliği ve Tasarrufa Etkisi

Dam izolasyonu, evlerde enerji verimliliği ve tasarruf açısından önemli bir rol oynar. Kaliteli dam izolasyonu vasıtasıyla evinizin ısı dengesini korur ve enerji kayıplarını en aza indirir. Bu da enerji faturalarında önemli ölçüde tasarruf sağlar ve çevre dostu bir yaşam tarzını teşvik eder.

Profesyonel Bir Yalıtım Uzmanıyla Çalışmanın Avantajları 

Uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Benim gibi bir yalıtım uzmanıyla çalışmanın önemli avantajları vardır:

Uzmanlık ve Deneyim:

Biz bu işte uzmanız. Doğru malzemeleri seçerek etkili bir izolasyon sağlamak konusunda büyük deneyim sahibiyiz.

Kaliteli Malzeme ve Ekipmanlar:

Profesyonel yalıtım uzmanı olarak, kaliteli malzemeler ve uygun ekipmanlar kullanılır. Böylece uzun ömürlü ve güvenilir bir izolasyon sağlarım.

Garanti:

Bir yalıtım uzmanı ile çalışmanızın bir avantajı da işlere garanti vermesidir. Bu da siz ev sahiplerinin huzurlu bir şekilde izolasyon kalitesinden emin olmasını sağlar.

Dam Su Yalıtım Malzemeleri Özellikleri 

Çeşitli özelliklere sahiptir:

Su geçirmezlik:

Su sızıntılarını önlemek için su geçirmez bir malzemedir.

Isı yalıtımı: 

Evin içindeki sıcaklığı korur ve enerji tasarrufu sağlar.

Dayanıklılık:

Uzun ömürlü ve dayanıklı bir malzemedir.

Kolay uygulama: 

Kolayca uygulanabilen bir malzemedir.

Çevre dostu: 

Çevre dostu bir malzemedir ve geri kazanılır.

Dam İzolasyonunun Faydaları

Dam izolasyonunun çeşitli faydaları vardır: 

Su sızıntılarını önler: 

Çatısız evlerin üst kısmını su geçirmez hale getirir ve su sızıntılarını önler.

Isı yalıtımı sağlar: 

Evin içindeki sıcaklığı korur ve enerji tasarrufu sağlar.

Uzun ömürlüdür:

Uzun ömürlü ve dayanıklı bir malzemedir.

Kolay uygulanabilir:

Kolayca uygulanabilen bir malzemedir ve işçilik maliyetlerini düşürür.

Çevre dostudur: 

Çevre dostu bir malzemedir ve geri dönüşür.

Dam İzolasyonu Uygulama Süreci

Uygulama süreci şu adımlardan oluşur:

Damın temizlenmesi ve hazırlanması,
İzolasyon malzemesinin seçimi,
İzolasyon malzemesinin uygulanması,
İzolasyon malzemesinin test edilmesi.

Özellikle soğuk iklimlerde, doğru yapılmış dam izolasyonu, evinizin çatısında buz çatlaması gibi sorunları önler. Buz çatlaması, çatınızın yapısına zarar verebilir ve ciddi maddi hasara neden olabilir.

Evinizin değerini de artırır. Evinizdeki yüksek enerji verimliliği, potansiyel alıcılar için çekici bir özelliktir. Evinizi diğer benzer özelliklere sahip evlerden daha çekici kılabilir.

Su yalıtım malzemesi seçimi, iklim, binanın kullanım amacı ve bütçe gibi faktörlere bağlı olacaktır. Spesifik uygulamaya uygun ve istenen düzeyde yalıtımı sağlayan malzeme seçmek önemlidir.

Özetle;

Çatısı bulunmayan evler, modern mimarinin gözdesi olsa da, bu yapılar, yağmur, kar gibi hava olaylarına karşı hassastır. İşte bu noktada dam izolasyonu, dam su yalıtımı devreye girer. 

WhatsApp WhatsApp