Boru İzolasyonu

Boru izolasyonu ısıtmak ve soğutmak amacıyla da yapılır. Bu uygulama ile boru içinde hareket eden, akıp giden sıvı maddenin ısısının korunması hedeflenir. Böylece ısı kaybının ve ısı değişiminin önlenmesi boru izolasyonu için en önemli görevlerden biridir. 

 Boru İzolasyon Suyun Sıcaklık Dengesini Sağlar

Boru İzolasyonu ısıtmak ve soğutmak amacıyla da yapılır. Bu uygulama ile boru içinde hareket eden, akıp giden sıvı maddenin ısısının korunması hedeflenir. Böylece ısı kaybının ve ısı değişiminin önlenmesi boru izolasyonu için en önemli görevlerden biridir. 

Boru İzolasyonu Suyun Sıcaklık Dengesini Sağlar

Boru izolasyonu, boru içinde taşınan sıvının doğru ve düzgün olarak taşınarak dış ortamlardan etkilenmemesi işlemidir. Hedef noktasına sıvının kaliteli biçimde ulaşması için yapılan yalıtım işlemidir. 

Boru izolasyonu parasal olarak pek çok fayda sağlayan bir yalıtım sistemidir. 

Enerji tasarrufundan başka boru yalıtımı hattı oluşturan boruların yoğuşma sebebiyle oluşan korozyonu da önler. Bu nedenle özellikle enerji verimliliği sağlamak amacıyla mutlaka boru izolasyonu yapılmalıdır.

Boru izolasyonu ısıtmak ve soğutmak amacıyla da yapılır. Bu uygulama ile boru içinde hareket eden, akıp giden sıvı maddenin ısısının korunması hedeflenir. Böylece ısı kaybının ve ısı değişiminin önlenmesi boru izolasyonu için en önemli görevlerden biridir. 

Soğuk su sağlamak için boru içinde hareket eden, akıp giden sıvının soğukluk derecesini kontrol altında tutmak gerekir. Bu da boru izolasyonunun yerine getirdiği farklı bir başka fonksiyondur. 

Kanalizasyon sistemleri için de kullanılan boru izolasyonu, mevcut tesisatın korunması, korozyona uğramaması, uzun ömürlü olması için önemlidir. 

Olumsuz hava şartlarına maruz kalan boruların beklenen görevi yerine getirmesi zorlaşır. İstenen verimin alınabilmesi açısından da boru izolasyonu yapmak önemli bir yatırım olacaktır.

Boru izolasyon malzemeleri

Boru izolasyon malzemeleri olarak genellikle cam yünü ve taş yünü gibi boru yalıtım malzemesi olarak tercih edilmektedir. 

Kimi zamanlarda özel amaçlar için üretilen boru kılıfları da boru yalıtım malzemesi amacıyla kullanılmaktadır. Mesela alüminyum folyo kaplı özel amaçlar için üretilen boru kılıfları arasında sayılabilir. Su borusu izolasyon malzemesi türlerinden bir tanesidir.

Boru izolasyonu yapımında tercih edilen boru yalıtım malzemesinin türü ve kalitesi göz ardı edilmemelidir. Bu dikkat edilmesi gereken ayrıntıların başında gelmektedir.

Sünger yardımı ile dış cephe mantolaması, köpükle yüzey kaplama ve sprey poliüretan köpük maddeleri öncelikli olarak kullanılmalıdır. Bunlar istenen sonuçları sağlar. 

Hangi boru yalıtım vakasında hangi malzemenin tercih edilmesi gerektiğine uzman ekipler karar verilmelidir. Bu durum izolasyon işleminden en sağlıklı sonuç alınmasına neden olur.

Su borusu izolasyonu soğuk ve sıcak suyun dışarıdan etkilenmeden ısı değişimlerinin oluşmak için yapılır. 

Poliüretan sprey köpük izolasyonu ya da plastik kaplama, içindeki ısının korunması amacıyla uygulanacak önlemler arasında yer alır. 

Su borularında uygulanan boru izolasyonu çeşitleri arasında cam yünü ve taş yünü gibi malzemeler de kullanılır. 

Bazı durumlarda özel amaçlı üretilen boru kılıfları da yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Bu bilgi ışından hareket ederek alüminyum folyo kaplı su borusu izolasyon malzemesi olarak kullanılan alternatiflerden biridir diyebiliriz. Bu malzeme cam yünü ya da taş yünü izolasyon malzemesinin üzerine kaplanmaktadır.

Boru izolasyonu enerji kayıplarını çok önemli miktarda azaltarak enerji maliyetini düşürür. 

Boru izolasyonu, bir yapının altyapısının çok önemli bir parçasıdır ve son derece gerekli ve yararlıdır.

Prefabrik Boru İzolasyonu

Yalıtım çalışmaları içinde prefabrik boru izolasyonu da yapılabilir. Boru izolasyonu için tercih edilen malzemeler ;camyünü, taşyünü, prefabrik boru yalıtım malzemeleri olarak sıralanır. Ayrıca, kauçuk köpüğü, poliüretan ve polietilen bazlı ısı yalıtım malzemeleri de bulunmaktadır.

Cam yünü boru izolasyonu, taşyünü boru izolasyonu önemli ve kaliteli tercihlerdir.

Taşyünü Prefabrik Boru İzolasyonu

Cam yünü boru izolasyonu, taşyünü boru izolasyonu ve taşyünü prefabrik boru izolasyonu yapımına bir parantez açmak gerekir. Taşyünü prefabrik boru izolasyonu yüksek sıcaklıktaki sanayi borularının ısı yalıtımında tercih edilir. Boruların donmaya karşı yalıtımı için de ayrıca basınçlı su borularında titreşim ve ses izolasyonu amacıyla kullanılır.

PVC Boru İzolasyon Kaplama

PVC boru izolasyon kaplama da yalıtım uygulamaları arasında sayılabilir. PVC kaplama pek çok farklı alanlarda uygulanabilir. 

Dayanıklı yapısı sayesinde kullanıcılar kullanım süresi uzunluğu imkanına da birlikte elde etmektedir. Özellikle hasar koruması ve yalıtım sağlamak için PVC kaplama tercih sebebi olmaktadır.

Su Borusu İzolasyonu

Su borusu izolasyonu için tercih edilen malzemeler arasında cam yünü, taş yünü olduğunu söylemiştik. Özel amaçlar için üretilen boru kılıfları ve alüminyum folyo da yer alır. Alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım malzemesi kapalı hücreli levhalar gibi ısı transferinin uygun bir şekilde en az ölçüde azaltır.

Boru İzolasyon Sac Kaplama

Boru izolasyon sac kaplama uygulaması da özel amaçlı çalışmalardan biridir. Bu uygulama genel olarak boruların üzerine yapılan bir tercihtir.

Boruların üzerine sac kaplama uygulamasında ilk olarak boru yalıtım kalitesi için boru yüzeyi özenli biçimde temizlen sonrasında sac kaplama işlemi yapılır. Boru izolasyon sac kaplama uygulaması boruların yüzeyine her türlü korozyona karşı koruma sağlar. Böylece boruların kullanım süresini uzatır. 

Boru izolasyon sac kaplama uygulaması yapılırken genel olarak boru yalıtım için alüminyum, galvaniz ve paslanmaz çelik kullanımı tercih edilir.

Su Borusu İzolasyon Fiyatları

Su borusu izolasyon fiyatları konusunda söylenebilecek en net açıklama; malzeme kalitesi, boru çapı ve uzunluğunun belirleyici etken olduğudur. 

WhatsApp WhatsApp