Su İzolasyonu

Binaların iç, dış, çatı ve temellerinde su almalarını önlemek, binaları uzun süre konforlu ve dayanıklı kılmak amacıyla yapılan işlemlere “su yalıtımı” denir. 

Hayat Kaynağı SU ve Sorun Kaynağı SU

Su, elbette canlıların hayat kaynağıdır. Tabii ki su olmadan bir yaşam düşünülemez. Suyun mevcut dünya nüfusuna yetmediği ve gelecekte suya daha çok ihtiyaç duyulacağını gren insanoğlu başka gezegenlerde bile su aramak için inanılmaz miktarda para harcamaya çoktan başladı!

Su canlı hayatı için vazgeçilmezdir, bu konuda herkes hemfikir. Fakat her şeyin fazlasının zarar verdiği gibi hayatın başlangıcı olan su da fazlalığıyla hayatın en önemli sorunlarından biri haline gelebilmektedir.

Su kaynaklarını korumak su’dan korunmak önemli

Kıymeti ve önemi asla küçümsenemeyen hayat kaynağımız su, insanoğluyla uyum sağladığında hayatımıza inanılmaz katkılar sağlamaktadır. Ancak bu uyum bozulduğunda, suyun huyuna ve yoluna gedilmediğinde azlığı veya çokluğu ile hayatı tehdit eder hale gelmektedir.

Su akar yolunu bulur derken, yoluna bilinçsizce koyduğunuz engelleri başımıza çalıp bir anda bizi ezip geçen su, sellerle herşeyimizi alıp götürmekte, baskınlarıyla da bizi çamurlara gömmekte, hayatımızı kolaylaştıran her şeyi kullanılamaz hale getirmektedir. Su her şeyi yıkar !

Sahil bölgelerinde yer yüzeyine yakınlığı ve neden olduğu nem yüzünden de yaşadığımız yapılara ve mekanlara verdiği çeşitli zararları gözümüzün içine baka baka gerçekleştirmektedir. Sakin akan su kayayı şelaleden daha kolay yıkar, sakin su kıyıyı aşındırır. Su kaynaklarını korurken su’dan gelebilecek zararlardan da korunmak için tedbir almak gereklidir.

Bir ailenin canı, kanı, her şeyi olan biricik evladının hem çok yapıcı bazen de çok yıkıcı olması gibi bir garip durum değil mi? Atsan atılmaz, satsan satılmaz; evlat bu, su gibi! Su nasıl da bu benzetmeyle tıpa tıp örtüşüyor?  Evladımızın tek yumurta ikizi gibi! Yokluğunda hayatımız suyu çekilmiş değirmene dönüyor, varlığıyla yüreğimize su serpiyor.  

Farkında mısınız, sizin de dikkatinizi çekti mi? Hayatımızla ilgili en güzel ve en sıkıntılı durumları hep ‘SU’ ile anlatıyoruz: Duvarı nem insanı gam yıkar, SU gibi aziz ol, içime SU serpti, Şükür, SU yüzüne çıktık, Hayallerimiz SUya düştü, SUyu ısındı, Sudan bahaneler, daha neler neler…

 Bütün bu şartlar altında insanoğlunun SU ile çok iyi geçinmesi, huyuna, SU’yuna gitmesi gerekiyor. Başka çareSU yok .  

Su yalıtım malzemeleri her çağda var

Çağlar boyunca insanlığın su yalıtımı için kullandığı yöntem ve malzemelerin listesi bir hayli çok, saymakla bitmez.  Suyun sebep olduğu zararların insanın yaşadığı veya kullandığı yapı ve alanlardaki çeşitliliği su yalıtımı ve su yalıtım malzemesiyle ilgili çalışma ve araştırmaları da hayli çeşitlendirdi.

Su yalıtımı ile ilgili çalışmalar öyle çeşitlendi ki yapının her bölümü için; çatı su yalıtımı,   teras su yalıtımı, teras su yalıtımı,  fayans üzeri su yalıtımı,   su borusu izolasyonu,   duvar su yalıtımı, su deposu izolasyonu,   temel su yalıtımı,   dış cephe su yalıtımı,  havuz su yalıtımı,  banyo su yalıtımı,   su deposu su yalıtımı,   baca kenarı su yalıtımı,   seramik üstü su yalıtımı,  sıcak su borusu izolasyonu,   zemin su yalıtımı,  dam su izolasyonu, su ve rutubet yalıtımı,  kiremit üstü su yalıtımı,   tavan su yalıtımı, bodrum kat su yalıtımı…

Emin olun bu alanları sayfalarca saymak mümkün. Sorunlu alanların keşfedilmesi arttıkça bu su yalıtımı yapmak, sorunu çözmek için geliştirilen su yalıtımı malzemeleri de sayıca arttı ve çeşitlendi.

Su yalıtımı, Su izolasyonu Nedir?

Pekiiii anlatmaya çalıştığımız Su yalıtımı veya Su izolasyonu Nedir?

Su yalıtımı; temellerin, duvarların, çatıların ve binanın beton, deri, kumaş olabilecek diğer bölümlerinin yüzeylerine geçirimsiz tabakaların uygulanmasıyla ve yüzey geçirimsiz bir bariyer sağlamak suretiyle su geçişlerini önlemektir.

Su yalıtımı veya su izolasyonu; tuvalet, yüzme havuzu, su deposu, duvar, tavan gibi bina içi ve dışı sayısız alan ve yapılara su girmesini önlemek için yapılan koruma anlamına da gelir.

Su yalıtımı nem ve suyun sızıntısı engeller

Binalarda su basmasını ve nemi önleyen bu işlem, suyun malzemenin içinden geçmesini imkansız kılan bir bariyer oluşturur.

Ev içindeki nemin azaltılmasına yardımcı olan su yalıtımı, böylece iç mekanımızın neme veya suya maruz kalmasını, zarar görmesini önler.

Temel açısından su yalıtımı, beton temel duvarına su altında bile hiçbir sıvının girmeyeceği anlamı taşır.

Su Yalıtım Yöntemleri Nedir ?

Bilinen güncel veya geleneksel çok sayıda su yalıtım yöntemi vardır. Ancak günümüzde en bilinen ve kullanılan su yalıtım yönetmelerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Çimentolu su yalıtımı,
 • Sıvı su yalıtım membranı,
 • Bitümlü kaplama su yalıtımı,
 • Bitümlü membran su yalıtımı,
 • Polyureatan sıvı membran,
 • Enjeksiyon derz su yalıtımı,
 • Polyurea sıvı membran,,
 • Epdm su yalıtım membranı,

Su Yalıtımının Faydaları Nedir?

Su yalıtımının faydaları söz konusu olduğunda, en başta gelen faydası, sudan korunmadır.

Evinizi ya da kullandığınız yapı her neyse onu su geçirmez hale getirmenin yapıyı korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olduğunu biliyoruz.

Su yalıtımı, olası su hasarlarını önlemenin yanı sıra evinizi içten dışa da korur. Evinizi, ya da yapınızı su geçirmez hale getirmeyi düşünüyorsanız, su yalıtımının faydalarına gelin birlikte göz gezdirelim!

 • Su yalıtımı, bodrum taşması da dahil olmak üzere maliyetli taşkın onarımlarını önler.
 • Su yalıtımı, aileniz için daha sağlıklı bir ev ortamı kurmaya yardımcı olur. Küfün nemli bir yüzeyde büyümesi sadece 48 saat sürer. Küfe uzun süre maruz kalmak; astım, saman nezlesi ve diğer tıbbi durumlara neden olabilir.
 • Bodrum su yalıtımı, genel ısıtma ve soğutma maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olur. Bunun nedeni, bodrum sızıntılarının neden olduğu nemli iç havanın klima kullanımını zorlaması ve enerji faturalarınızı %25'e varan oranlarda artırmasıdır.
 • Beton çok ince olduğunda, altındaki yeraltı suyundan gelen basınca karşı savunmasız kalır, bu da çatlaklara ve sızıntılara neden olur. Su yalıtımı zeminlerinizi korur.
 • Evinizin emlak değerini artırır. Küf ve su hasarı evinizin değerini %25'e kadar düşürebilir. Su geçirmez bir ev, evinizin genel olarak korunmasını ve değerini garanti eder.
 • Özelikle deniz kıyısındaki yerleşim bölgelerinde, suyun yer –yüzüne yakın olduğu yerlerde bodrum katlarının %50’den fazlasının nem sorunu var. Nem problemlerinizi azaltacağı için, su yalıtımı yaparak evinizin güvenliğini ve refahını artırabilirsiniz.
 • Evinizin ya da kullandığınız yapının yapısal hasar görmesini su  yalıtımı önlemeye yardımcı olur. Yapının temelinden su sızdığında, önemli temel çatlaklarına, hatta duvarların burkulmasına neden olabilir. Evinizin içinde ve dışında su yalıtımı, yapısal koruma sağlar.
 • Karter pompanızı korur. Bir karter pompası kurmak, bodrum su yalıtımının önemli bir parçasıdır, bodrumda ek su yalıtımı olması, karter pompasının arızalanması durumunda evinize ekstra koruma sağlar.
 • Anılarınızı korur. Çoğu zaman mobilyalar, hatıra eşyalar, albümler, eski kıymetli parçalar bodrum katlarında saklanır. Bodrumu su basarsa, küf ve nem de varsa tüm paha biçilmez eski eserlerinizi, eşyalarınızı, anılarınızı yok edebilir veya su hasarına neden olabilir.
 • Sağlığınızı korur ve stresinizi azaltır. Evinizi su geçirmez hale getirdiğinizde, evinizin ve ailenizin su hasarlarının ve sızıntılarının getirebileceği olumsuz etkiler olmadan güvende olacağını bilmenin rahatlığını yaşarsınız.

Su Yalıtımı Avantajları Nelerdir?

Su yalıtımı yaparak genel anlamda elde edeceğiniz faydanın yanında sağlayacağınız önemi ince ayrıntısında gizli avantajlar da var. Sahip olacağınız bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

 • Su emilimini azaltır.
 • Beton zeminde çatlak oluşumunu engeller.
 • Cihazla uygulaması kolaydır.
 • Yapının ömrünü uzatır.
 • Donatı korozyonunu önler.
 • Bina içindeki rutubeti önler.
 • Tavan ve duvarlardan sızıntıları önler.
 • Binanın bakım masrafını azaltır.
 • Gayrimenkul değerini arttırır.
 • Sağlıklı bir ortam sağlar.
 • İyi bir su yalıtım sistemi, temiz bir yaşam alanı oluşturmaya yardımcı olur.
 • Yapının yanı sıra orada yaşayan insanları da korur.

Su Yalıtımının Kısa Tarihi Süreci

Su yalıtımı, su izolasyonu için yüzyıllar boyunca zift ve katran gibi asfalt bazlı ürünlerin hakimiyeti söz konusuydu.

20. yüzyılda, boya, epoksi su yalıtımı, cam elyafı ve vinil esterler dahil olmak üzere bir dizi başka seçenek geliştirildi. Bu gelişim süreci suyun insana ve yaşadığı alanlara zarar vermesini sona erdirinceye kadar da hiç bitmeyecek gibi görünüyor.

Son Teknoloji: Polyurea Su Yalıtımı

En son su yalıtım teknolojisi ise Polyureadır. 1980'lerin sonlarında otomotiv endüstrisi için geliştirilen polyurea, su yalıtımı malzemesi, günümüzde çok çeşitli alanlarda ve su yalıtımı için yapılan uygulamalarda kullanılmaktadır.

Polyurea Su Yalıtım Malzemesi Nedir ?

Polyurea, su geçirmez ve koruyucu bir kaplama olarak tasarlanmış, sprey uygulanan, %100 katı, esnek, iki bileşenli, hızlı kürlenen bir sistemdir.

Kaplamanın avantajlarını çok uzun yaşam döngüleri ve yüksek dayanıklılık ile birleştirir. Sistem mükemmel yüzey özellikleri ve genel fiziksel özellikler sunar.

Polyurea kaplama teknolojisi, su yalıtımı ve koruyucu kaplama uygulamalarında kullanılan geleneksel sistemlere göre daha yeni ve gelişmiş bir sistem oluşturmaktadır.

Son Teknoloji Polyurea Su Yalıtımının Uygulama Hızı

Bu teknolojinin reaksiyonu hızlıdır, birkaç saniye içinde tamamlanır, bu nedenle özel bir uygulama ekibi tarafından kullanılacak özel, uzman karıştırma ve uygulama ekipmanı gerektirir.

Polyurea sprey kaplamalar dünya çapında verimli su yalıtım malzemesi olarak kabul görmüştür.

Son Teknoloji Polyurea Neden Popüler Olmuştur?

Bu malzemenin endüstriyel su yalıtımı olarak kullanımı, hızlı kürlenmesi, korozyona ve aşınmaya dayanıklı özellikleri nedeniyle son on yılda popülaritesini hızla artırmıştır.

Polyurea son derece çok yönlü bir bileşiktir; tanklarda, otoparklarda, rezervuarlarda, tünellerde su yalıtımında ve ortak dolgu olarak başarıyla kullanılmaktadır.

Polyurea üreticisi ve uzmanlar, söz konusu ulaşılabilir fiziksel özellikler olduğunda, neredeyse hiçbir kaplamanın Polyurea ile karşılaştırılamayacağını vurguluyor.

Polyurea, malzemelerin nasıl formüle edildiğine ve doğru şekilde uygulandığına bağlı olarak, yüksek uzamadan üstün gerilme mukavemetine, sert veya yumuşak özelliklere kadar harika bir dizi özellik elde etmek için kullanılabilir.

Polyurea Su Yalıtım Malzemesi Neden Tercih Ediliyor?

Polyurea, başlangıçta kalıcı bir su geçirmez tabaka oluşturmak için bir kamyon kasası astarı olarak kullanıldı. Polyurea kaplamayı kamyonetlerin ve damperli kamyonların astarlanması için mükemmel kılan aynı dayanıklı ve aşınmaya dirençli özellikler, onu zorlu su yalıtım projeleri için çekici ve tercih edilir hale getirdi. Yani, polyurea kaplamaların popülaritesinin artmasının, tercih edilmesinin nedeni, sergiledikleri çok çeşitli olumlu özellikleridir.

Polyurea su yalıtım malzemesi, öncelikle yapı izolasyonu olmak üzere endüstriyel ürünlerde, balistik özelliği sayesinde savunma sanayisinde, barajlarda, göletler gibi birçok alanda kullanılan bir üründür.

Yapı izolasyonunda polyureanın tercih edilmesi konusunda en iyi yalıtkan malzeme tekniği olduğuna hiç şüphe yoktur.

Polyurea Nasıl bir Su Yalıtım Malzemesidir?

%400’ün üstünde esneklik ve mükemmel aşınma dayanımını bir arada sağlayan tek üründür. Bu özelliğinden dolayı su yalıtımı ve zemin kaplaması tek bir malzemeyle sağlanmış olur.

Polyurea, uluslararası olarak çatılar, bodrumlar, setler, çelikler, tank kaplamaları ve diğer uygulamalar için nihai kaplama sistemi olarak tanınmaktadır.

 Polyurea, özel olarak geliştirilmiş, sprey makinalarıyla uygulanabilen yüksek  performanslı, ek yersiz uygulanan, hızlı  kürleşen iyi yapışan bir izolasyon,  kaplama ve su yalıtım sprey malzemedir.

Püskürtme sistemiyle uygulanan polyurea, son teknoloji bir yalıtım ve kaplama malzemesidir.

Bu sprey su yalıtım, UV dayanımı olan sistemdir. Güneş ya da yapay ışığa maruz kaldığında yüzey renk değiştirmez.

Aplikatörün tek geçişte bitmiş bir kalınlık oluşturmasına izin vererek son derece hızlı bir şekilde kurulması belki de en büyük avantajıdır. Bu avantaj, yapı sahibinin tesisi geleneksel kaplamalardan çok daha hızlı bir şekilde tekrar hizmete sokmasına imkan tanıyarak, hizmet dışı kalma nedeniyle kaybedilebilecek günler hatta haftalar boyunca gelir tasarrufu sağlar.

Tek uygulamada kalınlıklar kolayca değişebilir. İyileşme süreleri, hizmete hızlı bir şekilde geri dönme süresi çok kısa sürede gerçekleşmektedir.

Özel karakteristiği nedeniyle, hem yeni hem de eski yapıların su yalıtımında kullanılabilir.

Yük taşıyan yapılarda ek yük oluşturmaz;
Uygulama sonrası, ürün tamamen asaldır;
Bitki köklerine dayanıklıdır.

Polyurea Su Yalıtım Malzemesi Nasıl Kullanılır ?

Özel yüksek basınçlı püskürtme makineleri kullanılarak zemine veya duvarlara uygulanır ve saniyeler içinde kürlenir. Bu güvenilir sprey su yalıtım kaplamaları, koruma olarak uygulanır ve binaya veya zemine ikinci bir kaplama gibidir.

Yeni bina yapılarına nem veya kirleticilerin sızmasını önler ve tadilatlardaki zayıf noktaları ortadan kaldırır. Değer tutma ve önemli zaman ve maliyet avantajları, önemli ekonomik avantajlar sunar.

Kısa kürlenme süresi ve makine kurulumu, günlük yüksek yüzey kapasitelerine imkan tanır.

Polyurea Su Yalıtım Malzemesinin Uygulaması Nasıldır ?

Polyurea, astarsız ve çok çeşitli sıcaklık ve nem ortamlarında çeşitli beton, metaller, ahşap vb. gibi farklı yüzeylere inatla yapışır.

Hızlı kürlenen, kalın bir film kaplama olan polyurea, su yalıtımı için dikişsiz, dayanıklı membranlara ihtiyaç duyulduğunda mantıklı bir çözümdür. Kaymaz katkı maddeleri ve yüzey dokuları gibi ek özellikler de dahil edilebilir. Renklendirilebilir. İçme suyu onaylı bir formülasyon da mevcuttur.

Su yalıtımı için kullanılan Polyurea, çok bileşenli püskürtme ekipmanı ile püskürtülerek uygulanır. Polyurea'nın saniyelerle ölçülen belirli bir süresi vardır, bu nedenle kimyasalların tabancadan çıkmadan önceki ana kadar karışmaması çok önemlidir. Aksi takdirde malzeme tabancanın içinde kurur ve sertleşir.

Polyurea kaplama, gereken aşınma, kimyasal ve darbe direncini sağlayabilir ve tesisi diğer birçok rakip sistemden daha hızlı çalışma durumuna geri getirebilir.

Bu kadar geniş performans özellikleri yelpazesiyle uygun uygulama yelpazesi de geniştir: Tank kaplamaları, ikincil muhafaza ve köprü kaplamaları en popüler kullanımlardan bazılarıdır, ancak uygulama olanakları sonsuzdur.

Polyurea sprey kaplamanın dayanıklılığı ve esnekliği, gemi ve mavna gövdeleri, uçak gemisi güverteleri gibi dünyanın en zorlu koşullarında korozyon koruması, boru tesisatı koruması ve asbest kapsülleme için kullanılmaktadır.

Teknoloji yaya güvertelerinde ve otoparklarda, rezervuarlarda, tünellerde, su depolarında, çamur çukurlarında ve döşemelerde başarıyla kullanılmıştır. Derz dolgusu olarak da kullanılabilir.

Titreşimlere ve harekete maruz kalan köprüler ve diğer uygulamalar için, Polyureanın doğal esnekliği, epoksi gibi daha ince, daha az esnek kaplamalara göre ek bir avantajdır.

Bazı alternatiflerden daha pahalı olabilir, ancaaakkk polyurea kaplama beş kat daha uzun süre dayanabildiğinden, kaplama ömrü boyunca oldukça uygun maliyetli hale gelir.

Herhangi bir su yalıtım malzemesinde olduğu gibi, yanlış uygulanırsa başarısız olabilir. Yüzey hazırlığı – genellikle kumlama veya astarlama – başarılı bir uygulama için çok önemlidir. Bunun için uzman olmayanlara dikkat ediniz, mutlaka referans isteyiniz.

Polyurea Su Yalıtım Malzemesi Uygulama Alanları

Endüstriyel zeminlerde, otoparklarda, hafif-ağır araç trafiği olan alanlarda, oto tamirhanelerinde, kamyon römorklarında, su depoları ve sıhhi tesisatlarda, atık su ve biyolojik atıksu arıtma tanklarında, çökeltme tanklarında, yüzme havuzlarında, akvaryumlarda, rekreasyon alanlarında elastomerik koruyucu kaplama olarak , zanaat işletmeleri, depolar vb.

Köprüler, tüneller, endüstriyel alanlar, düz çatılar, balkonlar ve teraslarda açıkta olmayan su yalıtım membranı olarak.

Düz çatılarda, balkon ve teraslarda, metal çatılarda veya metal köprülerde, su depolarında, atık su ve biyolojik atıksu arıtma tanklarında, çökeltme tanklarında, yüzme havuzlarında, akvaryumlarda vb.

Endüstriyel buzdolapları ve aşırı düşük sıcaklıklara veya büyük sıcaklık değişimlerine maruz kalan alanlar için uygundur.

Düz çatılar, balkonlar, teraslar, ters ve yeşil çatılar, metal çatılar, metal çatılar gibi çok sayıda su yalıtım uygulamasında, özellikle birincil amacın yüksek mekanik ve kimyasal direnç ve işlerin hızlı bir şekilde tamamlanması olduğu durumlarda, açıkta olmayan su yalıtım membranı olarak veya beton köprüler,

 • Stadyumlar,
 • Arenalar vb.
 • Beyaz küvetler,
 • Oluk yapıları (örnek: alt geçitler),
 • Sürülebilir sıcak ve soğuk çatı yapıları (basınç dağıtma panelleri ile),
 • Sprinkler tankları, örn. kapalı alanlarda,
 • Kentsel tasarımda su oyunları, çeşmeler vb.
 • Yağmur suyu tutma havzası,
 • Yangın söndürme suyu ve sprinkler tankları,
 • Su tutma havzaları,
 • Podyum güverteleri,
 • Yeraltı otoparkı,
 • Tavanlar,
 • Geniş ve yoğun yeşil alanlar,
 • Tünel portalları gibi kapalı tavanlar,
 • “Kes ve Kapat” tünelleri,
 • Podyum güverteleri,
 • Koruma için park güverte döşemesi,
 • Binaların bakımı,
 • Konveyör teknolojisi için aşınma koruması,
 • Kamyon kargo alanlarının, rampaların ve araç döşemelerinin korunması,
 • Serbestçe maruz kalan alanlar,

Polyurea Su Yalıtım Malzemesi Tipik Kullanım Yerleri ?

Polyureanın hangi alanlarda kullanıldığıyla ilgili bazı ipuçları vermiştik.

Şimdi de bakış açısını değiştirecek, hiç aklınıza gelmeyecek, çok daha farklı alanlarla ilgili de birkaç alan başlığını belirtelim:

 • Yer altı su yalıtımı,
 • Boru hattı kaplaması,
 • Köprü güverte su yalıtımı,
 • Tank kaplama,
 • Kanalizasyon arıtma tesisi iç tank kaplaması,
 • Deniz ortamı,
 • Çatı su yalıtımı,
 • Kamyon kasası kaplaması,
 • Tema parkları ve dekoratif tasarımlar,
 • Akvaryum astarı,
 • Peyzaj ve su tutma,
 • Su parkları ve oyun alanları,
 • Raylı arabalar,
 • Çizgi çizme,
 • İkincil koruma,
 • Havaalanları,
 • Rafineriler…
 • Fabrika, otopark, dış  mekan, işyeri, depo vb zeminlerde,  
 • Çatı su yalıtım kaplamalarında,
 • Seramik üstü su yalıtımı
 • Teras fayans üstü su yalıtımı,  
 • Her türlü su depolarında,
 • Sulama kanallarında,
 • Havuz su yalıtımı,  
 • Temel perde su yalıtımı,
 • Temel su yalıtımı,
 • Her türlü dilatasyon alanlarda su yalıtımı,  
 • Dış cephe su yalıtımı,
 • Metal veya beton çatı su yalıtımı (derelerinde),
 • Araç kasa kaplama,
 • Uçak hangarlarında,
 • Şeffaf su yalıtımı,
 • Su borusu izolasyonu,
 • Su deposu izolasyonu,
 • Banyo su yalıtımı,
 • Baca kenarı su yalıtımı,    
 • Sıcak su borusu izolasyonu,
 • Zemin su yalıtımı,
 • Dam su izolasyonu,
 • Rutubet yalıtımı,
 • Kiremit üstü su yalıtımı,
 • Tavan su yalıtımı,
 • Bodrum kat su yalıtımı vb. yerlerde güvenle ve yoğun olarak kullanılabilmektedir.

Polyurea Su Yalıtım Malzemesinin Kullanım Kolaylıkları

 • Ultra hızlı kürleşme,
 • Hizmete geri dönüş veya daha fazla işlem,
 • Geleneksel kaplamalardan çok daha hızlı gelir dönüşümü,
 • Jel süresi saniyeler içinde elde edilir,
 • Kullanılacak alanlar bir günden daha kısa sürede tekrar kullanılabilir hale gelir.
 • Etkileyici kimyasal direnç ve uzama,
 • Muhteşem çekme mukavemeti, yırtılma mukavemeti, aşınma direnci,
 • Çatlak köprüleme yeteneği gibi olağanüstü mekanik özellikler,
 • Erişilebilir fiziksel özelliklerde hiçbir kaplama Polyurea ile karşılaştırılamaz.
 • Uygulama sırasında neme karşı duyarsızlık.
 • Polyurea hidrolitik olarak kararlıdır, nemin yapışma veya kaplama performansı üzerinde hiç etkisi yoktur denebilir.
 • Sıcaklık değişimlerine karşı termal kararlılık.
 • Hava değişimleri kaplama performansını ve yapışma özelliklerini pek etkilemez.

Polyurea Su Yalıtım Malzemesinin özellikleri

 • Solvent içermez,
 • %100 katı formülden oluşur.
 • Polyurea ürünleri çevre dostu olarak kabul edilir.
 • Özel iki bileşenli, yüksek basınçlı ve sıcaklıklı püskürtme makinesi ile hızla uygulanır.
 • Ağır mekanik veya kimyasal yüklere karşı yüksek dirence sahiptir.
 • Buhar geçirgendir ve nem birikimini önler.
 • Dikey ve kavisli yüzeylerde de uygulanabilir.
 • Karmaşık mimari yapılar ve detaylar istenilen kalınlıkta sarkmadan kaplanabilir.
 • Tek geçişte nispeten sınırsız uygulama kalınlığı.
 • Yüksek nem ve aşırı sıcaklıklarda bile çeşitli farklı yüzeylere (beton, metal, ahşap vb.) iyi yapışma.
 • Polyurea UV ışınlarına dayanıklıdır.
 • Renk değişimi yapmaz.
 • Kolay yanmaz  yangına dayanıklıdır.  
 • Hızlı tepkimeye girer, çabuk kurur.  
 • Tatbik edilen yüzeyler, hızla kullanıma hazır hale gelir.
 • Birkaç saatte ek işlemler uygulamaya hazır hale    getirilebilir.  
 • Geniş bir sıcaklık ve nem aralığında kullanılabilir.  
 • Esnek, tek parça ve elastik filmler oluşturur.  
 • Kürlenmenin hızlı olmasından dolayı dikey yüzeylerde de uygulama     yapılabilmektedir.  
 • Her hangi bir akma yapmaz.
 • Tüm yüzeylere iyi bir yapışma sağlar.  
 • Alifatik sistemlerde renk stabilitesine sahiptir.  
 • Çözüçü içermez.
 • Mükemmel mekanik ve kimyasal dirence sahiptir.  

Polyurea Su Yalıtım Malzemesi Müşterilerin Hangi İsteklerini

Karşılar ?

Müşterileriniz haliyle sizden aldığı mal ve hizmete minimum ödeme yapmak ve maksimum fayda sağlamak ister. Müşteri isteklerini karşılamak ya da sözleşme şartlarına karşı size çok geniş bir alan sağlayan Polyurea, başınızı öne eğdirmez, müşterilerinize karşı sizi mahcup etmeyecek yeteneklere sahiptir.

Çevre dostudur, 
Sıfır kimyasal atık,
Mükemmel kimyasal direnç,
Termal kararlılık,
UV Dayanımı,
Çok hızlı dönüş süresi.
Mükemmel; aşınma, darbe ve delinme direnci,
Bağlantılarıyla kesintisiz ve mükemmel tek parçalık,
Betonarmenin dayanıklılığını önemli ölçüde artırır,
Düşük geçirgenlik değerleri,
-30°C ve  +70°C'ye kadar ortam sıcaklıklarında uygulanabilir,
Koruyucu ve su geçirmez kaplama,
Yüksek korozyon, aşınma ve termal şok direnci sağlayan
%100 katı,
Esnek, iki bileşenli, hızlı kürlenen kaplama sistemi
Duvarlarda veya tavanlarda derzsiz uygulama çok basittir ve ayrıca raylar, çıkıntı plakaları ve ışık ve havalandırma kubbeleri veya drenaj kanalları gibi diğer kurulumlarda kesintisiz işleme sunar.
Püskürtme teknolojisi kullanılarak karmaşık geometrileri bile sızdırmaz hale getirilebilir. Bu alanlar bakım bile istemez.
Su yalıtım membranları düşük sıcaklığa dayanıklıdır,
Su buharı geçirgendir ve büzülmeden kürleşir.
Kök ve mikrop direnci test edilmiştir.
Tam yüzey yapışması nedeniyle, yüzeyin altına su geçirmez.

Polyureanın Alternatifleri İle Karşılaştırılması

Performans açısından, geleneksel polyureatan esaslı su yalıtımı, sıcaklığa ve neme duyarlı bir katalizör gerektirir. Düşük sıcaklıklar reaksiyonu polyureatan esaslı su yalıtım süresini yavaşlatabilir ve nem reaksiyona müdahale ederek kabarma ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir.

Polyurea su yalıtım, katalizör gerektirmez. Bu kaplamalar için polyurea su yalıtım çok hızlıdır, 15 saniyeden önce işlem tamamlanır. Polyurea -20°C'de püskürtülebilir.

Tüm epoksiler katalizör gerektirir. Sıcaklık ve neme karşı hassastır, uygulamada zaman sorunu başta olmak üzere alanı daraltır. Uzun kürlenme süreleri vardır, bu da daha fazla bekleme süresi gerektirir ve birden fazla kat için gereken süreyi büyük ölçüde artırır.

Polyurea'dan farklı olarak, epoksi su yalıtımı kaplamalar çok az uzama özelliği sunar veya hiç uzamaz. Epoksi su yalıtımı genleşme veya alt tabakanın hareketiyle kaplamanın başarısız olmasına neden olur.

Çimentolu spreyler Polyurea'nın esnekliğini veya elastik özelliklerini sağlayamaz. Tüm çimento esaslı kaplamalar uzun priz ve kürlenme sürelerine sahiptir. Katkı maddeleri ile su geçirmez hale getirilebilir, pahalıdır ve uzun kuruma süreleri vardır.

Polyurea'dan farklı olarak aspalt ve bitüm sistemleri ya sıcak işlem gerektirir ya da çok katmanlıdır. Döşemesi daha uzun süre gerektirir ve Polyurea'nın dayanıklılığına sahip değildir.

Polyurea,10 parmağında 10 marifet, her işi başarıyla çözebilen, her derde derman bir karaktere sahip bir malzemedir. Yapı, yapım, bakım ve tamirat işlemlerinin yeni dostu, yeni tabirle kankisi olarak görülebilir.

WhatsApp WhatsApp